10 Kasım LPG KABLO

Katlanır ayna sorunu

'Kia'dan Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda anlburak tarafından 4 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. anlburak

anlburak Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Anıl Sağıroğlu
    Araç Modeli:
    2012
    herkese merhaba. 2012 model 1.4 crdi fancy paket araç sahibiyim. Aracımı alalı 2 ay kadar oldu. Sağ aynanın katlanmasında sorun yaşıyorum. Ayna katlanma tuşuna basınca sadece sol ayna açılıp kapanıyor. Sağ aynada hareket yok. İlk zamanlar arada sırada takılsa da açılıp kapanıyordu. Şimdi herhangi bir hareket yok. Motor sesi de gelmiyor. Bugün aynanın cam kısmını söktüm daha sonra cam kısmını yönlendiren motoru ve plastikleri de söktüm, fakat kapanıp açılmasını sağlayan motora ulaşamadım. Aynanın kapıdan tamamen ayrılması gerekiyor sanırım. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Daha önce bu sorunu yaşayan veya aynayı kapıdan nasıl ayıracağımı bilen var mı? Servise sorduğumda katlama motorunun değişme şansının olmadığını ve aynanın komple değişmesi gerektiğini söylediler. Aynaya da 800tl fiyat verdiler. Motora ulaşabilirsem belki birşeyler yapabilirim diye umuyorum. Teşekkürler

2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Yanlış hatırlamıyorsam riolarda (aracınız rio sanırım.) ayna kapı sacına monteli.Sökmek için kapı trimini sökmek gerekiyor diye hatırlıyorum.Tamamen söktükten sonra kapak kısmı ile jarabaya monte edilen kısmı ayırmanız gerekecek.Sonra motor kısmına ulaşabilirsiniz.
    Geçmiş olsun.

anlburak bunu beğendi.
  3. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Ayna dışarıdan sökülüyor. Aynanın kapıya bağlı alt tarafındaki dış plastiğini kredi kartı gibi zarar vermeyecek bir şeyle esnetip çıkartıyorsunuz.

Torx vida ucunuz olması lazım numarasını hatırlamıyorum, 3 torx vidayı sökünce ayna boşa çıkıyor. Bağlantı soketini tırnağına basarak çıkarın ve aynayı dışarı alın.

Multimetreniz varsa kapıdaki soketten ölçüm yaparak tesisatta mı ayna da mı sorun var anlayabilirsiniz.

8 pinli soketiniz. En sol üst pin ile en sağ alt pin'e enerji gelmesi lazım. En sağ üst ile en sol alt da olabilir yani çapraz en dıştaki pinler katlama uçları.

Bu uçların birine artı (+) birine eksi (-) geliyor. Tuşa basınca (+) ve (-) terse dönüyor ve motor ters yöne hareketini yapıyor. Çalışma prensibi bu şekilde.

Bir arkadaşınıza sol kapı içindeki katlama/açma tuşuna bastırarak multimetrede +12v ve diğer durumda -12v ölçümlerseniz tesisatta veya switch'de bir arıza yok demektir.

Ayna motoru tamiri belki sanayide yapılabilir iyi bir usta bulunup değer mi siz bilirsiniz, sıfırı da çok pahalıymış. Çıkma da bakabilirsiniz sanayilerde bulunabiliyor, internete de düşüyor zaman zaman.

Tüm bunları nerden mi biliyorum :) şöyle bir şov yaptım --> http://www.kiaclubtr.com/threads/kia-rio-ayna-değişimi.11594/

anlburak bunu beğendi.
  4. anlburak

anlburak Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Anıl Sağıroğlu
    Araç Modeli:
    2012
    Evet araç Rio. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Torx tornavidam yok malesef. Yarın edinip bir bakacağım. İyi ihtimal olarak dişliden kurtulmuş olmasını umuyorum fakat bu durumda motor sesi geliyor olmalı galiba. Yarın vakit bulursam bakıp durumu yazacağım

5. anlburak

anlburak Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Anıl Sağıroğlu
    Araç Modeli:
    2012
    Gerçekten başarılı bir çalışma olmuş. Ayrıca çok hoş duruyor. Tebrikler ☺️

simonmc bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş