10 Kasım LPG KABLO

En uzun km yapan kia

'Sohbet' forumunda sefaklc tarafından 6 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. sefaklc

sefaklc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sefa Kılıç
    Araç Modeli:
    Rio 1.25 CVVT Comfort 2015
    Arkadaşlar geçen yıl bildiğim bir taksi de albea multijet araç vardı. 800 bin devirmiş ama motor da herhangi bir bakım tamir sök tak revizyon olmamış. Milyonu deviren var dedi taksici. Bana bu km o araç için olağan dışı geldi ama araştırınca ticari araçların ayda bazen iki kez yağ değişim yapması ile bu sonuç olduğunu öğrendim. Bmw ve Mercedes in de motorları uzun km yapıyor biliyorum.

Asıl konuya gelelim bizim Kia araçlarda motor revizyon olmadan max. kaç km gördünüz. Öyle 100-200 binden bahsetmiyorum. 500 bin üzeri paylaşımlar varsa bekliyorum. Bizim Kia motorlar iyi hoş güçlü ama dayanıklı mı, düzgün bakarsak ne kadar gidecek.

suyunsesi bunu beğendi.
  2. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    1.3 multijet icin anahtar degmeden 250.000km uzeri temiz bi yalandir. Hele sehirici kullanilan taksi imkansiz.

Storm31, sefaklc ve KAPSHY bunu beğendi.
  3. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Valla merakla bekliyorum, konu güzel. Ben şimdiye kadar sorunsuz iki Kia kulandım ve satım ama em yüksek km 130.000 Venga 1.4 CRDI idi. Tahminen 200 ü devirir görünüyordu.

Mobil cihaz ile gönderildi.

sefaklc bunu beğendi.
  4. sefaklc

sefaklc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sefa Kılıç
    Araç Modeli:
    Hocam 800 bini geçiren kişi motor revizyona girmedi dedi. Bir milyonu geçeni gören aynı kişi. Söylediğiniz gibi yalan olabilir. Yalan olmadan benim gördüğüm emin olduğum 450 bin civarında bir araç vardı, bunun da motorda oynama yoktu ama artık yerinden kopacak gibi çalışıyor ve ani titreme böyle hırlama falan vardı.

5. oettinger

oettinger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    37
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet SÖNMEZ
    Araç Modeli:
    2014 Rio Fancy 1.4 crdi
    zaten çoğu otomobil (dünya üzerinde isim yapmış, kendini kabul ettirmiş olanlardan bahsediyorum) normal bakım şartlarında ve olması gereken yollarda km sınırı bence pek konulmaz gibi. ( hadi olsun 1 milyon km ) Türkiye yollarında ve malesef bakım prosedürlerine pek uyulmamasından kaynaklı (fiyat, uygun parça temini, ürün kalitesi, usta becerikliliği vb.) ömrünü erken tamamlıyor.

6. samet46

samet46 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    358
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 Crdi Lx 2006
    Düzenli bakımla bu kmleri göremeyecek araç yok bence. Kasap sürücü ve tamirci olmadığı sürece.

7. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Acaba kısa aralıklarla aracı çalıştırıp durdurmak yerine motoru durdurmadan yüzlerce km yapan araçlar daha uzun ömürlü müdür ?

8. heroman

heroman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    necati duman
    Araç Modeli:
    kia
    [​IMG][/URL][/IMG]
    Los Angeles'ta yaşayan ve 2007 yılında satın aldığıToyota Tundra ile tam 1.6 milyon kilometre yol yapanVictor Sheppard, Toyota tarafından 2016 model Toyota Tundra ücretsiz olarak Victor'a verildi. Veriliş nedeni aslında çok farklı.

1 Milyon Kilometre Yolu Devirdi

2007 yılında satın aldığı Toyota Tundra ile 1 milyon kilometreyi aşan sürücü, aracını ilk günkü gibi tertemiz tutarak büyük bir başarıya imza attı ve Toyota ekibi tarafından ödüllendirildi. Victor Sheppard adlı sürücü Toyota Tundra ile birlikte her gün Los Angeles'tan Kuzey Dokato'ya, oradan da Wyoming'e kadar gidiyordu. Yıllık 200 bin kilometreyaptığı öne sürülen Victor toplamda 1 milyon 600 bin kilometreyi devirmeyi başardı. Motoru ve şanzımanını bir kez bile değiştirmeyen sürücü otomobilin bakımlarını eksiksiz yaptırarak, dokuz yıl içerisinde 117 kere servise götürdü.
    Yaşanan bu olay kısa süre içerisinde internette yayınlanırken, Toyota bu haberi görüp Victor'u ziyaret etti. Ardından göstermiş olduğu bu sadakat için kendisine 2016 model Tundra verildi. Toyota firması kişiyi ödüllendirdikten sonra 1.6 milyon kilometre yapan bu araba Japon mühendisler tarafından incelemeye alındı.

darısı Kianın başına...

D3hs3tt, suyunsesi ve KAPSHY bunu beğendi.
  9. heroman

heroman Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    necati duman
    Araç Modeli:
    kia
  10. KAPSHY

KAPSHY Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    1.234
    Gerçek Ad-Soyad:
    Tolga KAPŞIGAY
    Araç Modeli:
    KİA RİO 1.4 crdi hb (2013)
    Aynen abi öyledir özellikle dizel araçlar için geçerli tek startta uzun menzil yapılırsa daha uzun ömürlü oluyorlar zaten dizel kendinden yağlayıcı bir yakıt ve yakıt devresini diri tutuyor sürekli stop start olduğu zaman değişen soğutma sıvı sıcaklığı en çok zararı veren kısım oluyor çünkü dizelin patlaması yüksek sıcaklık içeriyor ve stop edildiğinde genleşene kadar sıvı dolaşmıyor sabit kalıyor.

Gemide de mesela bi startta kırk gün gidiyorsun tık yok ama stop ettiğinde ısı değişimi olursa hemen koyveriyor kaçaklar

Ben benim riodada mesela kısa süre duracaksam stop etmiyorum zaten kısa mesafe kullanım bide sürekli stop start oldumu iyice zararlı

beyaz55, suyunsesi, ReNe ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Selman Bulut

Selman Bulut Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    22
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selman Bulut
    Araç Modeli:
    Kia Rio Sedan 1.4 Concept
    Motor aşınmaları en çok motorun optimum sıcaklığa ulaşamadığı kısa mesafe sürüşlerde yaşanır, bu tarz sürüşler motor ömrünü kısaltır.

Öte yandan özellikle düşük devirlerde çalışan motorların (başta dizeller) gerekli bakımlar zamanında ve eksiksiz olarak yapıldığında 500.000 kilometreleri görmesi gayet normaldir, beklenendir. Fiat grubunun kullandığı Multijet motorlar bildiğim kadarıyla en iyi dizel motorlardan biri ve taksi işi yapan yakınen tanıdığım arkadaşlardan duyduğum kadarıyla 700-800.000 km'lerde Multijet araçlar görmek gayet mümkün..

KIA'ya gelince; Hyundai & KIA grubu motorların; hem dizel hem de benzinli alternatiflerinin sorunsuzluğu biliniyor. Bakımları aksatılmaz ve limitleri bilinerek kullanılırsa rahat 500.000 km'leri görecektir diye düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde RIO (benzinli 1.2 / lpg uygulanmış) taksiye bindim, keşke sorsaydım kaç kilometrede olduğunu. Bakmakta aklıma gelmedi hiç.. =) Sadece LPG var mı, memnun musun diye sordum taksiciye..

12. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    280 binde Cerato var komsumda 2007 model turbo otuyor şimdilik

13. vonallen

vonallen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    77
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan TÜRKMEN
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Comfort 2015
    408000 Kia Sephia

[​IMG][​IMG]

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. vonallen

vonallen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    77
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan TÜRKMEN
    Araç Modeli:
    Kia Rio 1.25 Comfort 2015
    Kia Sorento 420000

[​IMG][​IMG]

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    275 binde 2005 1.5 crdi cerato sahibi tanıyorum turbo falan orijinal ama bana dediği 3 binde yağ değişimi yaptığı oluyormuş asla 7 bin km yi geçirmemiş

16. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    multijet blok olarak hafif alaşım, az yakmasının nedeni bu zaten. cdti olsa tamam diyeceğimde multijet anahtar değmeden o kadar yürümez :) termostat, devirdaim, zincir v.s. gerçekten düşük kalitede cdti'a göre.

17. sefaklc

sefaklc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sefa Kılıç
    Araç Modeli:
    3-7 binde yağ değiştirip her değişimden önce decompress işlemi yapıyorsa o motor 1 milyonu da görür. Tabi kullanım şekli agresif değilse.
    Decompress işlemi: bilmeyenler için yazıyorum. Motoru öksürtme de diyebiliriz. Zaman zaman yapmak özellikle yağ değişimi öncesi yapmak çok faydalıdır. Aracı normal şekilde kullanıyoruz. En az 10 dk normal kullanıyoruz motor ısınıyor. Sonra en üst vites veya bir düsüğünde benzinli için 3500-4000 devire kadar çıkarıp 15-30 sn öyle gidiyoruz ve aniden bir alt vitese geçiyoruz. Bu arada gaza basmak yok. Devir hafif yükselip tekrar düşüyor 3500 lere. O arada araç biraz kendini kasıyor ve hafiften öksürme tarzı bir ses geliyor. İşte buna decompress deniyor. Motor basınç değil ters emme tarzı bir duruma giriyor. Bu durumda silindir piston arasında kalmış olabileceği düşünülen metal partiküllerinin çıkması ve yağ filtresine gitmesi istenir ve öyle olduğu iddia edilir. Bir nevi motor tekeri değil teker motoru döndürüyor.

D3hs3tt, umutd07 ve suyunsesi bunu beğendi.
  18. suyunsesi

suyunsesi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    80
    Gerçek Ad-Soyad:
    Turgay Bozkurt
    Araç Modeli:
    Kia Venga 1.6 Panorama Plus
    Öyleyse, yokuşlarda viteste inmek, yavaşlarken de motor freni ile yavaşlamak, ekstra ekstra faydalı oluyor.

Mobil cihaz ile gönderildi.

umutd07 bunu beğendi.
  19. umutd07

umutd07 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    631
    Gerçek Ad-Soyad:
    Umut dürüş
    Araç Modeli:
    2008 cerato Ex
    Araç sahibinin dediği yağ 5_40 yağ filtresi orijinal olacak. Kendisi İstanbulda kia özel servisi

20. sefaklc

sefaklc Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    Sefa Kılıç
    Araç Modeli:
    Aynen öyle hocam. Zaten yakıt anlık yakıt tüketiminde de bu bellidir. Aracı boşa atarsanız motor kendi kendini çalıştıracak kadar yakıt gönderir ve yanma devam eder. 0.5-0.8 lt arası tüketim görünür anlık olarak. Ama boşa atmak yerine gazdan ayak çekilip araç viteste bırakılırsa yakıt tüketimi sıfırlanır çünkü yanma yoktur bu durumda gaza basınca sadece yanma olur. Yanma yokken motor çalışır ama yağlanma devam eder. İşte bu motor için faydalı bir işlemdir. Biz bunu daha da abartarak motora zarar vermeyecek şekilde ve 1-2 bin km de bir yüksek devirde bir vites küçülterek yaparak emme, anlık vakum, decompress denilebilecek işlemi yapıyoruz.

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suyunsesi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş