10 Kasım LPG KABLO

Ebay'den Paypal ile Ödeme ve Sipariş Verme Çözümü

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda simonmc tarafından 23 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Selamlar herkese,

malum bizim araçlarımız kore üretimi, Türkiye'deki bazı parçalarda fiyatlar uçuk veya temin süreleri ebay kargo süresi kadar.

Çıkma parça satanlar da neredeyse parçanın sıfırı kadar fiyat çekiyorlar. ( Parçanın sıfır Türkiye fiyatından daha fazla çeken bile oldu )

Güzel ülkemizin yerli ve milli yüksek fiyatlarına inat, ebay çözümünü buldum. Forumlarda bir kaç tavsiye var ama detaylı anlatan olmamış.

Aşağıda adım adım satın alma sürecini fotoğraflarla anlattım;

01.
    Tarayıcımızın tüm geçmişini cache'lerini siliyoruz. Boş sıfır bir internet tarayıcısı gibi olması lazım.
    Sürekli kullanmadığınız bir tarayıcı tercih edebilirsiniz, Firefox için;
    Ctrl + shift + delete 'e basıp, Tüm seçenekler işaretli şekilde "clear now" (temizle)'ye tıklıyoruz.
    Satın alma adımlarında kesinlikle loginsiz (üye girişi yapılmamış) olmalı.

02.
    Daha önceden diğer browser'lardan veya notedefterine vs.. kopyaladığımız (satın alacağımız) ürün linkini Firefox ( kullanacağımız internet tarayıcısı) adres satırına yapıştırıyoruz.
    Açılan sayfada Hemen Al (Buy It Now) buttonu'na tıklayarak ilerliyoruz.

01.jpg

03.
    Açılan pencerede, Misafir Siparişini seçiyoruz (Check out as guest).

02.jpg

04.
    Yurtdışından çokca sipariş vermiş biri olarak. (Amerika, Çin, Kore, Almanya, İngiltere vs...) Kargo seçimi için tavsiyem takipli kargo seçmenizdir.
    Aşağıdaki ekranda; Shipping (kargo gönderim) tercihimizi yapıyoruz. Sizin tercihiniz ama tavsiyem; takipsiz kargo ile sipariş vermeyin. "Economy international shipping" yerine "Standart international shipping" seçin. Benim örnek ekranlarımda bu seçenek yok ama diğer bir çok üründe vardı. Aşağıdaki örnek ekrandaki "Expedited international shipping" nedir ne farkı var tam bilmiyorum (gördüğüm çok erken teslimat vaadediyorlar. Çok acil lazım bir parçaysa seçilebilir belki.) bu kadar pahalı kargo vermeye değmez bence. Ben "Standart international shipping" için ekstra 3 dolar vermiştim sis farlarımı alırken, EMS ile gönderildi ve gümrüğe falan da girmesine rağmen her adımı takip edebildim. Tam 12 günde adresime ulaştı.

"Economy international shipping" ile de gelmez mi? Gelir. Ama biraz geç geliyor ve takip edememek can sıkıyor. Parçada zaten ciddi bir kar ediyoruz, bence 3-5 dolar ödeyip hızlıca parçayı almak daha iyidir. Özellikle çin siparişlerinde paket "kayboluyor" :) Kore siparişlerimde economy'de olsa hiç koybolmadı. Tercih sizin.

03.jpg

05.
    Bu adımda, Türkiye'deki gerçek kargo adresimizi ve telefon bilgilerimizi vs.. giriyoruz. Siparişimiz bu adrese gönderilecek.
    E-posta adresi yeni, daha önce ebay'de ve paypal'da kullanılmamış bir adres olmalı.
    Done'a tıklıyoruz.

04.jpg

06.
    Ödeme seçeneklerinde çok nadir satıcılarda kredi kartı ödemesi kabul ediliyor sanırım. Ben hiç kredi kartı kabul eden kia parçacısına rastlamadım.
    Kredi kartı seçeneği aktifse zaten direkt bu adımdan verin siparişinizi paypal falan uğraşmaya gerek yok.
    Muhtemelen sadece paypal ödemesi seçilebilir olacaktır. Paypal ödemesine tıklıyoruz.

05.jpg

07.
    Burada paypal hesabınız var mı? Varsa giriş yapın diyor. Biz üyeliğimiz yok gibi davranıyoruz, "Create an Account" (Yeni bir hesap oluştur)'a tıklıyoruz.

06.jpg

08.
    Paypal'da yeni hesap oluşturma adımları geliyor. En üstte ülke seçimini ekrandaki gibi "Turks & Caicos Islands" seçiyoruz.
    Türkiye'de kullandığımız kart bilgilerimizi giriyoruz. Ancak; burada gireceğiniz kart bilgileri için sanal kart kullanmanızı öneriyorum. Hatta tüm internet alışverişlerinizde sanal kart kullanmanızı öneriyorum.
    Ben siparişimde sanal kart kullandım, ve belki direkt kart bilgilerimi girsem banka Türkiye bankası olduğundan kabul etmeyebilirdi, bilemiyorum bunu tespit edebilir mi kontrol ediyor mu ama teorik olarak yasak paypal ödeme almaması lazım.
    Belki de sanal kart olduğu için bu adımı aşıyoruz bilemiyorum, ben kendi tecrübemi aktarıyorum. Bu kart oluşturduğumuz paypal hesabına kaydediliyor. Daha sonra bu kartı girip silebilirsiniz hesaptan. Ki sanal kartsa zaten bir problem olmaz, paypal da zaten güvenilir bir firmadır.
    En alttaki "Phone Number" (Telefon numarası) alanında ülke kodu "+1" ülke seçince otomatik geliyor. Sonunu ben rastgele tamamladım, bir sorun olmadı. Herhangi bir telefon kontrolü yapmıyor paypal.

07.jpg

09.
    Billing Address (Fatura adresi) olarak yine gerçek Türkiye adresimizi girebiliriz, ben öyle yaptım.

08.jpg

10.
    Bu adımda yeni oluşturacağımız paypal hesabımız için E-Posta adresi giriyoruz. Daha önce bahsettiğim gibi ebay ve paypal'da daha önce kullanmadığımız bir E-Posta adresi giriyoruz.
    Siparişimiz ile ilgili tüm E-Posta'lar bu adrese gelecek. Satıcı ile mesajlaşmalarımız yine bu e-posta üzerinden yapılacak.
    Onaylıyoruz ve devam diyoruz.

09.jpg

11.
    Bu adımdan sonrasına ekran görüntüsü alamadım. Ancak basit, tutarı görüp ödemeyi onaylıyorsunuz ve sizi tekrar ebay'de sipariş onaylandı sayfasına yönlendiriyor.
    Bu işlemler sonucunda Paypal'da yeni bir hesap oluşturmuş oluyoruz. Ebay'de hala guest (misafir) durumunda oluyoruz.
    Sipariş sonrası; e-posta adresimize sipariş ile ilgili bir mail geliyor, maildeki linke tıklayınca sipariş detayını görüntülüyoruz. Satıcı ile iletişime bu açılan sayfadan geçiyoruz. Satıcının cevapları yine aynı e-posta adresimize geliyor. Ben takip numaramı istemiştim bu şekilde aldım satıcıdan. Bu sipariş detay sayfasında üyelik oluşturun diye teklif ediyor ebay, artık bu aşamadan sonra üye de olabilirsiniz problem yok.

Muhtemelen bir sonraki siparişte bu e-posta'yı yine kullanamayacağız, daha denemedim ama paypal da öyledir diye düşünüyorum. Çünkü bizi ip adresimizden falan login olduğumuzda Türkiye'de olduğumuzu anlayıp engelleyecektir.
    Guest (müşteri) siparişlerinde böyle bir boşluk var. Belkide bilerek izin verdikleri bir açık kapı bırakmışlar. Her siparişte aynı şekilde yeni hesap açmak gerekecek büyük ihtimalle. Sonraki siparişimizde deneyerek göreceğiz :)

Tüm işlemler bu kadar. Şu yüksek kurlarda bile bazı parçalar baya uyguna geliyor.

Nacizane kardeşiniz olarak sizlere tavsiyem; ülkemizin bu ekonomik şartlarında paramızı da dikkatli harcayalım, gereksiz harcamalardan kaçınalım.

tarkaner ve bayteriner bunu beğendi.
  2. Korekenhalil

Korekenhalil Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Halil
    Araç Modeli:
    2012
    Yöntem On numara Teşekkürler paylaşım için. En sonunda CC me kavuştum Sayenizde.

Ekli dosyalar:

• cc.jpg
      cc.jpg
      Dosya Boyutu:
      38,6 KB
      Gösterim:
      9
    simonmc bunu beğendi.
  3. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Hayırlı olsun :)

Bu Sayfayı Paylaş