10 Kasım LPG KABLO

Chip'li ve Stock Rio'ları karşılaştırdık ...

'Otomobil Testleri / Karşılaştırmalar' forumunda ReNe tarafından 27 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Beyler Selamlar ,

Pazar günü kardeşimin eşi ile Rio'larımız ile hem yakıt tüketim değerlerimizi hemde ara hızlanmada ki farklılıkları gözlemlemek üzere bir test yapalım dedik , Kandilli den Şileye köy yollarından gittik dönüştede otobandan geri döndük . Kerdeşimin aracı 2012 model Fancy donanım Rio dizel manuel 86.000 km lerde ve motorda yazılım yok yani orjinal 90 hp yanlız lastikler 205-55-16 Continental Premium Contact 5 ile donatılı , araçta depo neredeyse boş idi . Benim aracım ise 13.000 km de yaklaşık 115 hp civarı güç üreten chip tuning işlemi yapılmış motor , 205-45-17 Continental Sport Contact 5 ler ile donatılıydı , depomun 4te 3'ü doluydu . Benim Sporty hem donanımsal fazlalıkları hem kendi ağırlığım hemde depomun dolu olması ile yaklaşık tahminen 70-80 kg gibi daha ağırdı . Bu arada 2 araçta da K&N hava filtreleri var .

Kandilli - Kavacık ve akabinde Şileye köy yollarından trafiğin izin verdiği hızlarda ilerlemeye başladık whatsapptanda sesli arama ile sürekli vites ve yakıt tüketim bilgilerimizi söyleyerek ilerledik , Şileye yaklaştığımızda Kardeşimin stock fancy 3.8 litre ile yol alırken benim Chipli sporty 4.0 litre ile yol alabildi . Dönüşte otobandan gidip hızlanma testleri yaptık ve otobanda trafiğin seyir hızıyla ilerledik , evimize geri döndüğümüzde iki araçta günü 5.2 litre ile tamamlamış oldu sanırım otobanda benim arcım bir parça daha az yakıt tüketti .

Fancy Rio'daki lastiklerin yakıt tüketim indexi C ile değerlendirilmiş benim araçtaki lastikler E ile değerlendirilmiş yani daha savurgan diyebiliriz :)

Yakıt tüketim değerlerine bakarsak çok benzer iki aracında değerleri hem lastik ebatları farkı hem hamur farkı hemde benim aracımda yazılım olmasına rağmen . Chip tuning ekonomik sürüşlerde sanırım denildiği gibi çok az ekonomi sağlayabiliyor .

Hızlanma testlerine gelirsek Chipli rio 3.4.5. viteslerde kalkışlarda 10-12 boy kadar fark atıyor ama 180 km hızlara çıkınca fark hep sabit kalıyor taki yokuşa denk gelene kadar , yokuşta fark minik minik artmaya devam ediyor lakin son süratler pek değişmiyor malum tork bandı yüksek devirlerde artmıyor . Chip tuningte araç doluyken yada ara hızlanmada fark biraz hissediliyor ama öyle ahım şahım 0-100 hızlanması olmuyor sanırım benzinli otomobiller bu konuda daha fazla his veriyor .

Zaman ayırdığınız için teşekkürler ..

Öncelikle

2. samet46

samet46 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    358
    Gerçek Ad-Soyad:
    Samet
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.5 Crdi Lx 2006
    Güzel bir değerlendirme ve test olmuş. Sizin araç daha ağır , daha büyük jant olmasına rağmen anladığım kadarıyla hemen hemen aynı yakmış. Yazılım bence genelde fayda sağlıyor. :)

ReNe bunu beğendi.
  3. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim yorumunuz için , Evet dediğiniz gibi jant büyük lakin diğer araçtaki lastiğin çapı benim aracımdakinden büyük . 700 tl gibi bir ücreti var bu işlemin ama değer bence :D

samet46 bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    güzel karşılaştırma olmuş.yakıt işini daha uzun km.lerde daha iyi çözersiniz bence.

mesela şehir içi ben rio ile aynı yakıyorum.ama şehir dışı ortalamamız hep 0,5lt
    yani o 5 yakıyorsa ben 5,5lt o 4.8lt yakıyorsa ben 5,3lt yakıyorum.iki araçta stock

By Cilo bunu beğendi.
  5. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Venga değil mi bahsettiğiniz araç ?
    Bizim Rio lar uzun yolda normalde 3.9-4.3 litre gibi yakıyor biz şehir içi - otoban - en az 10 defa dip gaz hızlanmalar 192 km hıza falan çıktık o yüzden 5.2 yazdı :D

6. ibrahimclk

ibrahimclk Sürücü

Alınan Beğeniler:
    25
    Gerçek Ad-Soyad:
    İBRAHİM ÇELİK
    Araç Modeli:
    SPORTAGE
    Valla çok güzel bir karşılaştırma olmuş aynı zamanda da eğlenceli olduğunu düşünüyorum :) depo ve ağırlıklarda birbirine denk olsa belki chip in farkını biraz daha çok görürdünüz 70-80 kilo dediğiniz az değil bence. Keşke bizim spolarda da olsa chip :) (Yok diye biliyorum yanlış olmasın yinede)

7. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    Murat kardeşim burada yazdım mı tam hatırlamıyorum, HCTR'de yazmış olabilirim ama tekrar yazayım.

1.4 CRDI motorlar yazılımsal olarak zaten oldukça ekonomik tutulmuş durumda, bu motorlara yapılacak yazılımla kayda değer ekstra bir tasarruf pek mümkün değil. Eğer ekonomi için yazılım yaptırmak istiyorsanız 1.4 CRDI motorlara kesinlikle önermiyorum.

By Cilo, suyunsesi, heh ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. gogo46

gogo46 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    484
    Gerçek Ad-Soyad:
    gökhan kavas
    Araç Modeli:
    kia venga crdi
    biz rio ile 180 üzerine çıkamadık.(4 yetişkin,2 buyuk bavul) evi önünde kontak kapattıgımızda yakıt 4.8lt idi (bandırma-kadıköy)

ReNe bunu beğendi.
  9. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    teşekkürler keyifli bir yolculuk olmus.

ReNe bunu beğendi.
  10. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Evet Serdar Bey haklısınız yakıt tüketimi hakikaten düşmüyor daha fazla , hoş bende performans isteği için yaptırmıştım kafi geldi :)

11. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Biraderim çok güzel bir inceleme ve karşılaştırma olmuş.Eline sağlık.

ReNe bunu beğendi.
  12. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Çok teşekkürler Hakan biraderim ;) Aynı arabadan fazla olunca iyi oluyor farklılıkları gözlemlemek :D

13. simonmc

simonmc Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    162
    Gerçek Ad-Soyad:
    özkan kalyoncu
    Araç Modeli:
    Rio 2014 Hb - 1.4 crdi
    Faydalı bir inceleme olmuş. Teşekkürler.

Yakıt tasarrufu olmuyor desek de, %10-15 civarı bir beygir "performans" artışı ile yakıtta bir artış olmaması da bir nevi tasarruftur :)

ReNe bunu beğendi.
  14. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Rica ederim Özkan Bey , evet aslında dediğiniz gibi chip tuning yakıt tüketimini gaza basınca artırıyor ama sakin kullanımda da çok az düşürüyor , gün sonunda benzer yakıt değerleri aldık bizde :)

simonmc bunu beğendi.
  15. nevzat

nevzat Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    diirk
    Araç Modeli:
    2006 cerato 1.5 crtdi advence
    guzel bır ınceleme olmus tesekkurler. bende kıa cerato aldım aracıma chıp uygulaması yaptırmak ıstıyoum faydası yada zararı olur mu

ReNe bunu beğendi.
  16. ReNe

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    Ben teşekkür ederim ,
    Doğru firma ile çalışırsanız ve bakımlarınızı atlatmazsanız bir sorun olacağını tahmin etmiyorum .

17. ardy7

ardy7 Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    460
    Gerçek Ad-Soyad:
    Arda
    Araç Modeli:
    Rio Natty
    merak ettiğim bir konu idi güzel bir inceleme emeğinize sağlık

ReNe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş