10 Kasım LPG KABLO

Cerato 1.6 CRDI Ex - Ust-Alt Debriyaj merkez Parcalari degisim

'Cerato Onarım' forumunda ogun tarafından 17 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Yan sanayi TCIC nedir ? Sahte mi yani :)

Farklı bir model , farklı bir seri ya da benzer ancak hafif farklı bir araç için üretilmiş bir ürün almış olmayasınız ? Parçacılar genelde ellerinde ne varsa genel uyumuna bakarak satmaya çalışıyorlar, bu benim aracıma uygun değil diye direttiğinizde ve farkları anlattığınızda susmak zorunda kalıyorlar :(

OEM üreticisi tarafından (Bosch, Valeo gibi) direkt olarak fabrikaya gönderilen ya da firmaya yedek parça olarak kutulanan ürünlerin üstünde ilave marka logosu olur (hatta antlaşmaya göre kendi logolarını koymadan sadece marka logosu koyabilirler), aynı kalıptan/aynı banttan kendileri satmak için ürettikleri parçalara ise yasal ve doğal olarak sadece kendi logolarını koyarlar. Benim aldığım Valeo debriyaj setinde de Kia logosu yoktu, yan sanayi mi oluyor yani sırf logo olmadığı için ...

Bu güne kadar aldığım hiçbir OEM parçada uyum ya da kalite sorunu yaşamadım. OEM ile Yan Sanayi / Uyumlu parça kavramını birbirine karıştırmamak gerekir.

Kabaca konu ;

Yan Sanayi : Fabrika ile ilgili / ticari ilişkisi olmayan firmaların ürettikleri muhtelif kalitedeki yedek parçalar
    OEM : Fabrikaya direkt olarak parça temini sağlayan, araç üzerinde direkt parçası bulunan firmalar ve onların sağladığı yedek parçalar ( Valeo, Bosch, Tcic vb.)
    Orjinal : Fabrika tarafından ya da OEM üreticisi tarafından üretilmiş, firmaya özel olarak kutulanmış damgalanmış parçalar

Şeklinde özetlenebilir.

Emniyetli sürüşler.

Ergin57, umutd07 ve rem21 bunu beğendi.
  2. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    KIA CERATO 2007 DİZEL DSL ADVANCE

fatih bey merhabalar sizin yazılarınızı çok okudum bilginize ve tecrübenize hayranım. açıklama için tşk ederim. bir sorum olacak aracımızda hafif gup gup gup ses geliyor yani araç çalışırken hava filtresi kapağını aralayınca sesin orada yani motorun içinden gelidiği görüldü.comperesör kaçırıyor dedi usta. ya supaptan birinden yada pistondan kaçırıyor dedi .aracın çekişinde performansında % 10 ila 15 arası bir kayıp var. sorun giderilmesi için üst kapak açılması gerekiyormuş siz ne düşünürsünüz bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

3. fatih.koz

fatih.koz Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    543
    Gerçek Ad-Soyad:
    B. Fatih KOZ
    Araç Modeli:
    Cerato EX Advance 1.5 CRDi / 2006
    Merhaba,

Gercekten motorda basinc kaybi yanda sikistirma sorunu varsa tespit ve tadilat biraz masrafli olabilir :(

Varsa tanidik baska usta onunla da gorusun, imkan varsa servise goturun ... Sozun ozu , motorun acilmasi kesin tespitten sonra yapilsin.

Sesi duymadan ezbere yorum zor ancak olur mu olur, hic beklemediginiz bir hortumdaki kucuk bir sorun motorda ariza varmis gibi ses yaptirir arabaya :(

Gecmis olsun ve kolay gelsin

rem21 bunu beğendi.
  4. rem21

rem21 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    344
    Gerçek Ad-Soyad:
    ramazan pars
    Araç Modeli:
    KIA CERATO 2007 DİZEL DSL ADVANCE
    ustad çok teşekkür ederim tavsiyeniz çok mantıklı dediğiniz gibi yapacağım inş . sanırım komperasyon testi yapılması gerek dediğiniz gibi serviste.zaten başka kimse yapmaz o testi.

Bu Sayfayı Paylaş