10 Kasım LPG KABLO

Bir sorento NASIL incelenir ? 2.el kılavuzu

'Sorento' forumunda Onur ALKAN tarafından 22 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

?

12.2017 tarihi şartlarında ortalama ( kaba taslak ) 35bin tl ye 250bin km almak mantıklı mı ?

1. Sorento için az bile EVET

4 oy
    26,7%
  2. Sorento için çok bu km ler HAYIR

2 oy
    13,3%
  3. 5bin tl daha verir 150bin km olanını alırım

5 oy
    33,3%
  4. Bunlar Sorento için düşük bütçeler o arabalar taklalıdır yada motoru bitiktir

6 oy
    40,0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane
    Herkese merhaba.
    Bir süredir araştırdığım bu canavar gerçektende şahsına münhasır karakteristik bir araç. Bi kere bu SUV, hakkında insanların bence tecrübesi yok fikri var olan bir araç ! Bu tarafsız bir bilgiye ulaşmayı zorluyor.
    Bende buraya bu konuyu açmadan önce forumdaki içerikleri okudum 'kullananlar'' ne demiş tek tek aklıma yazdım.

Gelelim asıl meseleye.
    Niyetim bir Sorento sahibi olmak. Şuan bir megane 2 kullanıcısıyım. Megane gibi araçlar herzaman bi tanıdığınızda olabilecek herzaman binip deneyebileceğiniz arabalar. Ama 2.5 dizel motorluk 2tonluk bi araç etrafınızda olmayabilir. haliyle fikriniz olmaz.
    -Mesele bu araçlarla ilgili seyir halinde stop etmesi hk çok yazı okudum. Yakıt deposu temizlenmesi lazım vs gibi çok şey yazılmış. sebebi kötü yakıtmı bilmiyorum AMA bu araçta bu problem varmı nasıl anlaşılır. kısa mesafede test çözüm değil.
    -Alt takımın şahane olduğunu biliyoruz peki ama motor şanzıman dan ne beklemeliyiz 10 yaşında bir sorentonun neresi mazur görülür dert değildir yada nesi asla kabul edilemez.
    -Gene 10 yaşında alınacak bu aracın elektrik tesisatı ne durumdadır. beyinleri sensörleri ve elektrikli donanımları sıkıntı verirmi. neresi mazur görülür dert değildir yada nesi asla kabul edilemez.
    - ve Bence en önemlisi neden Sorentolar 250.000 km de satılır !?!
    Açayım : İlanların 4de3ü 200000 ile 300000 arası. Ön yargı olmasın ama bu araçlar pekde temiz bakılmadığından bilinçsiz insanların eline düşmesinden dolayı 250bin civarlarında bitiyorlarmı.
    Mesela izmir otokentteki yıllardır tüm sorentolar hep 300 altında 200 üstünde dir. hiçmi 100bin km de satılmaz. hadi diyelim 10 yaşıda bu km zor ama 300 ve üstüde hiç yok ? en çok takıldığım konu. acaba km ler ilemi oynanıyor.
    -Başka ne bilinmesi lazım gerekenler neler ( çok devrilmeleri gibi nasıl anlaşılır )
    -alacağımız Sorentoda nelere dikkat etmeliyiz NASIL İNCEMELİyiz.

Umarım cevap bulabilirim.

Eğer izmirde kullanan ve bunu okuyan var ise buluşmayı çok isterim.temiz bir sorentoya binip onu referans almak çok isterim.

Herkese hayırlı akşamlar

suyunsesi ve tt_boy bunu beğendi.
  2. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
    Kendinize "Tanışma" konusu adı altında yeni konu açarak bize tanıtırsanız sizi daha iyi tanıma fırsatımız olur ;)
    Konuya gelince. Açıkçası ben de gelecek cevapları merak ediyorum.
    Yaklaşık bir haftadır sorento ilanlarını bende takip etmekteyim. Sizin dediğiniz km olayı tamamen bütçe ile alakalı bir durum. Kendi araştırmalarımda max. 150bin km sınırı koyarak çok temiz "görünen", altını çiziyorum GÖRÜNEN

3. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
    Kendinize "Tanışma" konusu adı altında yeni konu açarak bize tanıtırsanız sizi daha iyi tanıma fırsatımız olur ;)
    Konuya gelince. Açıkçası ben de gelecek cevapları merak ediyorum.
    Yaklaşık bir haftadır sorento ilanlarını bende takip etmekteyim. Sizin dediğiniz km olayı tamamen bütçe ile alakalı bir durum. Kendi araştırmalarımda max. 150bin km sınırı koyarak çok temiz "görünen", altını çiziyorum GÖRÜNEN sorentolar mevcut.

Benim en çok çekincem, 4x4 olmasından dolayı şaft ve diferansiyel bakımlarının yapılıp yapılmadığı.
    4x4 araç kullanmak gerçekten özen isteyen bir durum. Ve çoğu kişi de bunun bilincinde değil. Kendim kurumda Nissan Navara kullanıyorum ve bazen arkadaşlar da kullanıyor. En çok duyduğum "araba 4x4 teyken dönmüyor" cümlesi. Defalarca söyleyip uyarmama rağmen dikkat etmeyenler oluyor.

Konu hakkında tecrübeli arkadaşların fikir ve yorumlarını ben de merakla bekliyorum...

Aktif forumlar, kazasız sürüşler dilerim...

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  4. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Merhaba hoşgeldiniz
    Bildiğim kadarı ile yanıtlamaya çalışayım, diğer arkadaşlarda katkıda bulunacaktır.

- Mesele bu araçlarla ilgili seyir halinde stop etmesi hk çok yazı okudum. Yakıt deposu temizlenmesi lazım vs gibi çok şey yazılmış. sebebi kötü yakıtmı bilmiyorum AMA bu araçta bu problem varmı nasıl anlaşılır. kısa mesafede test çözüm değil.
    Yanıt: depodaki boya soyulması sanırım 2006 yılına kadar olan modellerde var. bunu tetikleyen karışımlı kötü mazot kullanılması ,depo içine sürekli oktan yükseltici, temizleyici , vsvs benzeri maddeler katmak ve depoda bekletmek . Bilinçli kullanmak gerekli aslında kıa nın bu konuda uyarısı var kullanmayın yazıyor :) Ben sadece güvendiğim bildiğim ve sürekli kullandığım würth dizel enjektör temizleyici kullanıyorum 3ayda bir kez . onuda uzun yola gideceksem yakıtıma karıştırıyorum. zaten o yakıtı 1-2 günde bitirmiş oluyorum Araç alırken bu durumu anlamanız zor kimsede boya soyulmazı nedeni ile gaza bastığında gitmeyen bir aracı satmaz. diyelimki siz aldınız başınıza geldi 200-300 tl civarı sorun çözülür depo temizlenir mazot filtresi değişir biter iş. ayrıca her araçta bu tarz bir sorun yaşanacak diye bir durum yok tamamen bilinçli kullanımla ilgili.

-Alt takımın şahane olduğunu biliyoruz peki ama motor şanzıman dan ne beklemeliyiz 10 yaşında bir sorentonun neresi mazur görülür dert değildir yada nesi asla kabul edilemez.
    Yanıt: alt takım büyük bir darbe almadıysa ve-veya sürekli arazide dolaşan bir araç değilse sorun çıkarmaz. Şanzıman çok sağlamdır 40 binde bir yağını değiştirin yeterli sıkıntısız çalışır. 200 binde olup daha şanzıman yağı değişmemiş sorentolar var atf yağ çamur gibi olmuş her türlü işkence görmüş ona rağmen hizmet eder :) bu tarz bakımsız araçları almayın :) aSLA kabul edilemeyecek durum kesinlikle motor ( bence ) özel serviste bile 12-15 bin tl den aşağı motor yaptıramassınız.

-Gene 10 yaşında alınacak bu aracın elektrik tesisatı ne durumdadır. beyinleri sensörleri ve elektrikli donanımları sıkıntı verirmi. neresi mazur görülür dert değildir yada nesi asla kabul edilemez.
    Yanıt: araç su-sel hasarlı ise çok dikkat edin , veya sunroof giderinin tıkanması nedeni ile araç beyinleri su almışsa sizi çok uğraştırır. bunun haricinde çok fazla elektrik -elektronik arıza vermez. Verdiğinde ise işi bilen sorento konusunda arıza tecrübesi olan ustalarımıza göstermek gerekli . bilen bilmeyen herkes el attığında araç saçına dönüyor artı bir dünya harcadığınız para boşa gidiyor.

- ve Bence en önemlisi neden Sorentolar 250.000 km de satılır !?!
    Açayım : İlanların 4de3ü 200000 ile 300000 arası. Ön yargı olmasın ama bu araçlar pekde temiz bakılmadığından bilinçsiz insanların eline düşmesinden dolayı 250bin civarlarında bitiyorlarmı.
    Mesela izmir otokentteki yıllardır tüm sorentolar hep 300 altında 200 üstünde dir. hiçmi 100bin km de satılmaz. hadi diyelim 10 yaşıda bu km zor ama 300 ve üstüde hiç yok ? en çok takıldığım konu. acaba km ler ilemi oynanıyor.
    Yanıt: Geçmiş yıllarda km ler malesef oynanıyordu. tuvturk sonrası artık çok cesaret edemiyorlar. azda olsa yapan yokmudur illaki vardır.
    sorento için 250-300 bin km ler hiç sorun değil motor çok sağlamdır. Fakat bilinçli ellerde kullanılmışsa , Malesef çoğu insanımız en ucuz yağı kullanıp en dandik yedek parçayı aracına reva gördüğü için 200-300 kmlerde motor sorunları başlıyor.
    en dandik yedek parça derken Misal ; 10-15 tl ye yağ filtresi 20-30 tl mazot filtresi 15 tl hava filtresi 4 litresi 50-60 tl olan yarı sentetik yağ bunların üstüne bide 30 000 km yol gidiyor. Yağ çubuğunu çeksen damlamaz çamura dönüyor :) Gerçekten yazık 50 binlik arabaya bin murat 124 muamelesi yap. Sonra noluyor anlatayım ; 200-250 bim kmlere kadar hunharca :) bu şekilde kullanıyor sonra 35 bin tl ve üstü rakama sorento hayali kuran bütçesi kısıtlı olan günahsızın birine satıyor. garibim henüz 10.000 km gidemeden araba motor istiyor masraf 15 000 tl :( çok üzülüyorum bu durumlara..
    Bu nedenle alırken dikkat edin satan kişiye bakın, bakımlarını sorun , zaten aracın içi dışı nasıl kullanıldığı hakkında size bilgi verir hor kullanılan araç kendini belli eder. at arabası gibi kullanılan arabayı almayın.

-Başka ne bilinmesi lazım gerekenler neler ( çok devrilmeleri gibi nasıl anlaşılır )
    Yanıt: yetkili servise gitmiyorsanız en azından Sorentodan anlayan kıa özel servisler var bir çoğunun yetkili servis tecrübeside vardır. aracı alırken bu tarz yerlere gösterin .. boya ölçüm cihazları var en garantisi bu aracın 40-50 noktasında boya kalınlığı ölçümü yapın . takla attıysa kesme tavan ve bol miktada macun olmalı direklerde vb yerlerde kaynak olacağı için bu noktalar yüksek değerde çıkar.

5. kuzgun08

kuzgun08 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    133
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail
    Araç Modeli:
    Sorento
    Emeğine sağlık

6. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane
    Uzun uzun yazmışsınız cok teşekkürler Gayet doyurucu cevaplar icin. Zaten sizden başka forumda cevap yazmaya gerek duyan olmamış.:))
    Sanirim sizin tespitler tam yerinde olduğu için yeterli bulundu

7. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane
    Peki 4 vites ve 5 vites arasinda ne kadar fark var.herkes tabiki alabiliyosan 5 al diyecek ama temiz almak istiyorsak yazdigimiz butceye 4 almaliyiz. yoksa herseyden olsun ama ucuz olsun dersek patlariz.

4 vites alsam pisman olurmuyum

8. Gomodoejderi

Gomodoejderi Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    4 en eski modellerinde var, temizlikle baglantisini kuramadim.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Gomodoejderi

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    Zeki_kia bunu beğendi.
  10. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane
    Temizden kastım kazasız bakımı yapılmış gibi

11. Gomodoejderi

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    şanzıman yağı,
    soldaki 0, sagdaki 30bin km.[​IMG]

12. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    875
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    merhaba,
    motor için : zincir sesine, radyatördeki pas durumuna, üst kapak ve karter silikonalarına
    şanzıman için : karter silikonlarına.
    şase için : etek silikonlarına
    gövde için : camların orjinalliğine

bakarak aracın ne kadar orjinal olduğu kabaca anlaşılabilir. sorunsuz araç yoktur, 10 yaş civarı tank alsanız bir yerinde yarın sorun çıkma ihtimali kesin vardır.

AŞKINRANCE, bonuskara ve Gomodoejderi bunu beğendi.
  13. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane
    İşin doğrusu birine birşey sormuşum o da cevap yazmış kale almış. Şimdi o cevabı alıp buraya kopyalamak çok hoş birşey gelmiyor ama bi yandan da gecenin bu vakti içim içimi yedi çünkü haksızmı ? hayır
    Kendiside affetsin okursa bilgisini küçümsemek yada hafife almak ASLA değil niyetim.

Youtube da videosunun altına bu araç alınırken neye dikkat edeyim dedim :

şimdi size şöyle yardımcı olayım ben. Öncelikle kimse yoğurdum ekşi demek o yüzden kullanan kişiler arabalarının eksilerinden pek bahsetmez ama ben objektif bir insanım yaşadığım tecrübeleri size aktaracağım. Öncelikle hem makyajlı hem makyajsız kasa sahibi olmuş biri olarak bu araçların motoru çok yakıyor düzüde makyajlısıda. Bir diğer unsur 2018e girdik bu arabalar artık çok yaşlı bunlar kore malı ve motordan felan bir sorun yaşadığınızda inanın bana adam akıllı doğru dürüst usta bulamıyorsunuz ve yetkili servisin kucağına düşüyorsunuz. Makyajsız kasa almayı düşünüyorsunuz ben yerinizde olsam almam. Kendimde arabamı değişmeyi düşünüyorum zaten. Espli olduğu halde kolay savruluyor.lastik ebatları gereği bulmak güç ve pahalı oluyor yakıt zaten çok. Kronik abidik gubidik problemleri var klima yönlendirmesi düzgün çalışmaz triger setlerini kolay kolay türkiyede binan insan bakımlı binip değişmez yüzde 90 ının şanzıman yağı hiç değişmemiştir. Yani bunlar yorgun araçlar genelde. Ben satınca 99 kasa e200 advangarde almayı planlıyorum benim gibi premium geniş araba düşkünüyseniz sizede onu öneririm. İnanın kalitede bundan kat kat daha iyidir ha illede alıcam diyorsanız turbo ve intercool iyi bakılmayı yağ sızıntısı kaçağı olmamalı. Triger zinciri değişmiş olmalı motor su eksiltme yapmamalı eksozdan duman atmamalı araç. Şanzıman geçişlerinde arabanın kendini sallamadan vuruntusuz geçmesi gerekli. Temelde bunlar he birde 4x4 sistemi düzgün çalışmalı yoksa masrafı ağır. Eski araç bunlar temizi zor bulunur benim tavsiyem pek yanaşmamanız çünkü ustası yok adam akıllı yapabilen yok.

dedi. Belki sıkılmış belki çok uğraşmış belki haklı belki haksız.

Yalnız usta bulunmuyor lafı çok ağır parça bulunmuyor büyük risk.Ki istanbulda kendisi ,videosundaki plakalardan anladığım. Yani türkiyede yorgun arabaya binilir burası avrupa değil 10 yaşındaysa hurdalığa gönderelim. ama forumun çoğunda yeni araç aldım 10 gün geçti arabam çalışmıyor başlıkları.

ha şunu da söyleyeyim ,
    Sorento kullanım bakım ve yakıt
    AkinciBeyi, 22 Haziran 2015
    olan konuyu zevkle keyifle okudum işte dedim sevdiğim araba . Aslan bu dedim anlayan bilir sorentoyu dedim. suratımda kocaman bir sırıtışla.

40 44 arası 2006 2005 lere bakıyorum.koltuklar bitmiş yırtık soyuk, direksiyonlar soyulmuş.ufak tefek parçalar yerinde değil.hele bir iki tanesine gidip baktm döşemeler leş. Tamam arabayı yürüten götüren bunlar değilde ama KM gerçekmi diye anlaşılan ipucu veren yerde buralar değilmi.

Yorumlarınızı tek tek okuyor tüm sayfaları bitirmeye çalışıyorum. arabanızı seven insanlarsınız ama sorento aracına kötü bakan (bakmayan) insanların elinde. Keşke herkes sizin bilincinizde olsa.

Ama arayışımız devam ediyor bütçemize uygun bizi bekleyen nasibimizde olan bir aslan bulucaz inşallah

Başınızı ağrıttıysam affola.

Zeki_kia bunu beğendi.
  14. abraxas07

abraxas07 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Aydın Delice
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Uzun süre forumdan uzak kalmışım, bende yorum eklemek istedim. 2007 Sorento'm var, 226.000 km de fakat 5 yaşındaki Sorento ile hem bakım hem teknik olarak mukayese edebilecek durumdayım. Elbette bu sadece doğru bakım, orjinal parça ve uğraşma ile gerçekleşti. Yağ değişimlerini hiç aksatmadım, en kalitelisini kullandım. Şans eseri depoyu kontrol ettiğimde soyulmuş olduğunu görüp temizlettim. Alt kısımda rot başları, burçlar, rotiller, takozlar ve birçok parçayı değiştirdim. Motor kısmında 2 kez turbo westgate yedim, triger ve rayatör değişti, enjektörler yenilendi. Şu anda yakıt değerlerim çok iyi, chip sayesinde beygir gücü ve torku çok yüksek. Aracımı en az 100-150 K daha kullanırım.

AŞKINRANCE bunu beğendi.
  15. Onur ALKAN

Onur ALKAN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    4
    Gerçek Ad-Soyad:
    alkan
    Araç Modeli:
    megane

Bilgi icin tesekkurler.sorento bakılırsa tank gibi farkındayım.
    Fakat parca maliyetlerini tahmin etmeye calisiyorum, net bilmiyorum ama sanki ciddi masraflar cikmis. Bu paralari vermek yerine şunu yapsaydim dedinizmi hic.baska bir arac gibi. Fikriniz nedir.

16. abraxas07

abraxas07 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    Aydın Delice
    Araç Modeli:
    Kia Sorento
    Onur bey, Sorento öyle keyifli bir araçki masrafı hiç düşünmüyorum. Araziyede çıkıyorum, Alanya'nın yaylalarında yolda kalanların yanından, karın içinden geçerken hele birde onları çekip kurtarırken kaputu açıp motoru öpesim geliyor. Alt kısım değişimleri bu araçda bir süre sonra elzem oluyor, peyderpey değişimlerde bütçeye fazla koymuyor açıkcası. Aracım inci beyazı kaplama ve hızlanması çok iyi, Adana'lı bir Sorento'nun sürücüsü yolda durdurup satın almak için ısrar etti. Başka araç düşünmüyorum ve bu araçdan da vazgeçmeyeceğim sanırım.

Ekli dosyalar:

Onur ALKAN ve Serdar bunu beğendi.
  17. Gomodoejderi

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    sorento oyle cok ince hesaplar yapilarak kullanilacak bir araç degil
    1950TL olan 2008 MTVsi bir anda 2450TL oluverdi.
    lastik yardim, tanesi 4 binek lastik fiyatına vs.

zaten 100Km de 10 litre yakıyor, oldu mazot 5.20. Bir depo 400TLyi gecmis durumda, bir bakimda 8litre yağ aliyor, vs vs. çok düşünen adam arabasi değil.

egea 40bin satmış, yıl 1. si.

ucuz parca, 1.3 motor, Turkiyenin aracı böyle.

yada 10 yıl once paran, firsatin yoktu da alamadiysan, şimdi sorentonun sırası. daha da soru işareti oluyorsa genel olarak satan sifirlara gitmek lazim.

abraxas07, Onur ALKAN ve tt_boy bunu beğendi.
  18. yiğitcan46

yiğitcan46 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    yiğitcan goksu
    Araç Modeli:
    renault kangoo multix 1.5 dci
    Selamin aleykum..araniza yeni geldim..arkadaşlar 2007 model sorento alcam kangoo aracimla takas etcez araçta iğne ucu kadar hata yok expertizli fiyatı 55 bin TL 170 ex premium.. daha once arazi araç almadim..anlamamda ama taksileri falan pek sevmem geniş aileyiz Doblo connect tarzi araçlara binerim hep bu araç iyimi doğru bi seçim olurmu bu araci alirken nelere dikkat etmeli ne aranmali tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylasirsa sevinirim..SAYGİLARİMLA

19. AŞKINRANCE

AŞKINRANCE Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    500
    Gerçek Ad-Soyad:
    AŞKIN Bey
    Araç Modeli:
    RANGE ROVER 3.0 TD6 VOGUE
    Merhaba
    yukarıda tüm detayları yazmıştık ilave sorunuz varsa yardımcı olalım.

20. Gomodoejderi

Alınan Beğeniler:
    721
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emrah ALKAN
    Araç Modeli:
    Kia Sorento 2007
    3000-4000 köşede tutun, ekonomik nedenler dışında satiliyorsa, bir sürprizi illa vardır.

Bu Sayfayı Paylaş