10 Kasım LPG KABLO

Arka kapı icinde su birikmesi

'Cerato' forumunda Mahir tarafından 26 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. nightmare0205

nightmare0205 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    110
    Gerçek Ad-Soyad:
    nightmare
    Araç Modeli:
    kia cerato 1.6 advance dizel
    arkadaşlar benim sağ arka kapıdada bu su alma sorunu vardı.ben soruhnu nasıl hallettiğimi ve sorunun neden kaynaklandığını anlatayım dilim döndüğünce.. sadece sağ arka kapıdan su alıyordu benim araç ve bir gün yağmur yağınca içeriden takip ettim. tam iç döşeme plastiği ve kapının birleşim yerinde alttan ufak ufak giren su toz lastiğine geliyor ve toz lastiğindende içeri giriyordu. toz lastiğini çıkarınca bu su girişi içeri olmuyor kapı ağzına gelen su oradanda aşağı dışarı akıp gidiyordu tabi kapıyı açınca o kağı ağzında azda olsa su birikmiş oluyordu içeri akmasada..şimdi ben bunu nasıl hallettim anlatayım. suyun aktığı yeri tespit edince suyun oraya nasıl geldiğini görmek için kapı döşemesini söktüm...kapı döşemesini sökünce bilen bilir naylon vardır su girişini önlemek için komple kapatan o naylon yoktu bende..yağmurun yağdığı bir gün gözlemledim kapı döşemesi yokken ve bir şekilde kapı içine giren sular damla halindede olsa yolunu bulup naylon kaplama olmadığı için kapı altına doğru gidiyordu.. bu kaplamayı kendim naylon alıp güzelce kalıbına uygun kesip yapıştırdım ve su girişini kestim..dışarıdan yada contadan giren sular artık tahliye kısmına birikincede su girişi kesildi.. tabi kapıda bulunan aynanın dibindeki plastiğide kontrol etmek gerek.. benim oda yılların verdiği yıpranmayla suyu çok iyi kesmiyor..ama yinede kapı içindeki naylon su girişine izin vermediği için içeri akma olmuyor..inanın ilk bakışta bu su buraya nereden gelmiş diyorsunuz ama kapı içini açınca su öyle yerlere çarpıyor yada temas edip gidiyorki o naylonda yada kaplo tesisatının yanlış yönlendirilmesi bile suyun yolunu bulup içeri girmesine sebep oluyor emin olun..umarım bu tür problemi olanlara yardımcı olur

stubble ve samet46 bunu beğendi.
  2. stubble

stubble Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    mustafa kükrer
    Araç Modeli:
    cerato
    dediğinizi ben sanayi de yaptırdım sol kapılarda naylon yoktu fakat yine de plastik kısımda su birikintisi oluyor. başka araçları da inceledim onlarında ayak basım yerlerinde su birikmesi oluyor. bundan kaçış yok bence. önemli olan içeri sızmaması. toz lastiklerinin orda dediğiniz naylonun altında kalan delikler var mutlaka görmüşsünüzdür. ben de incelemelerimde su tahliye delikleri ile bu deliklerin aynı hizada olduğunu gördüm. çok yoğun su alımında bu deliklerden de su tahliye oluyor. hatta bu delikleri kapamayı düşündüm ama su zor tahliye olur diye (aşırı sualımında) su kapıda birikmesi videolarını da (youtubeda)görünce vazgeçtim. sonuçta mühendisler böyle tasarlamış saygı duymak lazım.

3. stubble

stubble Sürücü

Alınan Beğeniler:
    14
    Gerçek Ad-Soyad:
    mustafa kükrer
    Araç Modeli:
    cerato
    eğer mümkünse foto atarsanız sevinirim 111.png

4. BayDen

BayDen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Deniz
    Araç Modeli:
    Cerato 1.5 CRDİ EX-Advnce
    Yardımlarınız ve görüş paylaşımları için herkese teşekkürler sorunu sayenizde buldum arkadaşlar

1.resimde suyun nasıl geldiğini yukarıdan su dökerek buldum.

2.resimde arabanın kapı döşemesini söktüm. sökecek olanlar için önce camın yanındaki siyah üçgen kelebek parçasını tornavida vs ile çekerek çıkartıyoruz. Sonrasında döşemede görülen 3 adet vida giriş kapaklarını çekerek vidaları söküyoruz. kapı açma mandalın içinde küçük bir kapak var onu ince bıçak ucuyla çekip içerideki vidayı söküyoruz son olarak uzun siyah kapı tutamacını yukarıda doğru tornavida vs. yardımıyla kaldırıp çıkartıyoruz içerideki 2 vidayı sökünce vida işi bitmiş oluyor. Son olarak kapı döşemesini yine tornavida yardımıyla kasadan dışa doğru çekerek çıkartıyoruz. Bu arada elektrikli cam açma soketini iç tarafında siyah küçük mandalını iterek açınız yoksa tırnağını kırarsınız.

3. resimde ise poşetin alttan açılmış olduğu görülüyor ki su buradan fitile iniyor fitilden aşağı inemeyen su haliyle yukarı doğru basarak içeri sızmasına sebep oluyor.

Çözüm olarak poşetin açıldığı yeri iyice temizledim ve şu an kurumasını bekliyorum. Kuruma bitince duvara ayna yapıştırma silikonu ile açılan yeri komple yapıştırıp donmasını bekleyeceğim. alt fitili takıp tekrar su döküp test yapacağım. İnşallah çözülür sorun.

Tekrardan paylaşım yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Ekli dosyalar:

Bu Sayfayı Paylaş