10 Kasım LPG KABLO

araçlarda rodaj / rodaj süresi / motor açma ile ilgili sorular?

'Sohbet' forumunda voleks tarafından 3 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Passcard

Passcard Sürücü

Alınan Beğeniler:
    26
    Supermis kardesim ayagina saglik;)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

2. caglaryyy

caglaryyy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Önemli değil nedemek :))

3. Touch

Touch Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    1.000km ne çok devirli kullan nede belli bir sabit hızla git servis söylemişti

4. alper58

alper58 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    valla kardesim ilk 500 kmden sonra biraz yüksek devirlerde sür böyle sürünce fazla yakacaktır ama motor acıldıktan sonra yakıtın cok düsecek ve arabanın motoru acılınca daha zevk alacak ve bana dua edeceksin :) :)

5. Passcard

Passcard Sürücü

Alınan Beğeniler:
    26
    Eyvallah kardesim saolasin

Sent from my iPad using Tapatalk HD

6. surrati77

surrati77 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Sportage Rodaj..!

Merhaba arkadaşlar, aranız da yeniyim forumu takip ediyorum ve çok faydalanıyorum katkı sağlayan tüm arkadaşlara teşekkürler; Bir kaç sorum olacak aracım henüz 150 km. 1 haftalık ve servisin tavsiyesi üzere yüksek vites düşük devirde kullanıyorum aracımı,rodaj olayı yok sadece 1000 km kadar devri 3000'in üstüne çıkartma dediler,araç çok keyifli sessiz ve konforlu nasipse 3 gün içinde uzun yola çıkıcam istanbul- konya bu kadar yeni bir aracı bu km'de iken uzun yolda nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz malum mevsim de kış.Diğer sorum ise hangi marka motor yağını kullanmalıyım gerekirse takviye olarak.Herkese teşekkürler ALLAH kaza bela vermesin inş.

7. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Ufuk Bey merhaba.Aramıza hoş geldiniz.Aracınızı kazasız belasız kullanmanızı dilerim.Normalde artık tüm motorların rodajı fabrika ortamında yapılarak araçlar satışa çıkarılıyor.Ancak araç normal tabiat ve yol koşullarına çıkınca fabrikadan daha farklı etkilere maruz kalıyor.Dolayısı ile 1000 km kadar 3 bin dvre çıkmama tavsiyesini ben destekliyorum.

Aracınız bu süreçte dış etkenlere maruz kalarak değişik tabiat ve yol şartlarında çalışacak ve tüm parçalar -sadece motor için söylemiyorum-birbiri ile ahenkle çalışmaya,yani parçalar birbirine alışmaya başlayacaklar.Bu alışma süreci sonunda aracın kontrol edilmesi gayet güzel ve itinalı bir davranış olur.Dün bir arkadaşımız ceed i ile ilgili bu tarz bir servis davranışından bahsetmişti.

Parçalar birbirine alıştıktan sonra bu ihtiyatlı davranış sizi ve aracınızın motor+şanzımanını olası metal talaşı kalması vb arızalardan korumuş olacak.Ayrıca bu süreç içerisinde sıkıntılı olarak gördüğünüz hususlar vaktinde daha fazla sıkıntı yaratmadan halledilebilecek.Motorun devrini 3000 rpm in üstüne çıkarırsanız ne olur?Çok büyük ihtimalle bir şey olmaz.Ancak ihtiyatlı davranmak iyi olur,en azından 1000 km.Bu süreçte gaza fazla yüklenmeyin yeter.Birde aracınızı bu uzun yolda kullanırken sabit devirli değilde değişken devirle kullanmanızı tavsiye edebilirm.Yani bu 1000 km boyunca arada sırada devri yükseltip alçaltarak.

8. surrati77

surrati77 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Çok teşekkür ederim Hakan abim.Uzun yolda hız sabitleyiciyi açıp 120 km hız ile sabit seyretmeyi düşünüyorum hem yeni araçta uzun yolda sabit hız da ne yakıyor öğrenmiş olurum ara bi devreden çıkartır rampalarda vites küçültüp devri ara sıra yükseltir tavsiyene uyarım inş. yani motoru fazla yormuycaz hem arabamız hem cebimiz hem biz mutlu olucaz... :)

9. Touch

Touch Sürücü

Alınan Beğeniler:
    0
    Rodaj süresinde çok uzun süreli sabit hızlı gitmek tavsiye edilmez ufuk bey.

10. drdilmen

drdilmen Sürücü

Alınan Beğeniler:
    31
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cem Dilmen
    Araç Modeli:
    Proceed GT
    Ufuk Bey. Hakan Bey'inde dediği gibi artık yeni araçlarda tam olarak eskisi gibi birrodajdan sözetmek mümkün değil ancak 1000 km önerisine uymanızda fayda var. 120 km de CC ile seyretmeniz kesinlikle daha iyi olur. 1000 - 2000 km den sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hatta ara ara yüksek devirli kulalnmanız motorun verimini de artıracaktır. Sürekli sakin kullanmaya gerek yok.

11. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Ben rodaj süresinde aşırı hızlı bi şekilde devrin yükselmesi dışında hiçbir şekilde araca zarar verdiğini düşünmüyorum. Aslında onda da kafamda sadece soru işareti kaldığı için uygun görmüyorum. Ama arkadaşların dediği gibi biraz dikkat etmeliyiz. Ya birşey olursa mantığı ve vicdan meselesiyle karşılaşmamak gerekir. Ben aracımda 1000 km yi geçtim. Bu süre zarfında CC ile de gittim, devri 4000 de yaptım, hızımı bazen yüksekte tuttum. Problemle karşılaşmadım umarım karşılaşmamda
    Saygılarımla :)

12. maminci

maminci Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Aminci
    Araç Modeli:
    Toyota corolla
    Aracınız hayırlı olsun, normal kullanımda üst devirle aracı ne kadar yıpratırsa rodajda da o kadar yıpratır.

Başka bir efsane konuda rodaj konusu. Fikirler, öneriler farklı. Genelde, 'dikkat etsen iyi olur' türünden yumuşak tavsiyeler var ama tam olarak gerekli mi, evet ya da hayırsa nedenini bilen yok :)

Sürüş keyfi en yüksek araçlardan birine sahipsiniz, sürün keyfini çıkarın, bırakın rodajı modajı:)

13. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Aynen mehmet bey :thumbup::thumbup::thumbup:

GT-B5510 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. efdal

efdal Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    295
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail MERMER
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1.4 hb Fancy (DİZEL)
    Arkadaşlar bende aracı aldığım sordum motor açma konusunu fakat öyle birşey yok dediler bende Erzurum dan alıp istanbula geldim boluya kadar basmadım ama boludan sonra 140 km hızdan düşmedim genelde 120 ile 180 km arasında geldi sorun olacağını bek sanmıyorum rodajta geldiğimde aracı rolantı çalışmada bıraktım 2 dk cıvarında sonra stop ettim.

15. ReNe

ReNe Super Moderator Super Moderator

Alınan Beğeniler:
    2.112
    Gerçek Ad-Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Araç Modeli:
    BMW 116 D 1.5l 8 ileri Zf
    Evet motorlar test edilip araçlarımıza konuluyor ama hareketli aksamlar , frenler , baskı balata gibi parçaların birbirine uyum sağlaması için yinede ilk 1000 km ani frenden yüksek süratten ve ani hızlanmalardan kaçınılması tavsiye ediliyor bende her yeni aracımda buna özen gösteririm ..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Kasım 2013
  16. Rio35

Rio35 Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    220
    Gerçek Ad-Soyad:
    İbrahim K.
    Araç Modeli:
    Rio Sedan 2012
    Aynen öyle ilk 1000 km den sonra araç yakıttan sabit parçalara kadar herşey iyice yerine oturuyor 14bin km de olcak aracım aynı 2bin km deki hali var.

17. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    araçlarda rodaj / rodaj süresi / motor açma ile ilgili sorular

forumdaki rodaj / rodaj süresi / motor açma ile ilgili bulabildiğim tüm konuları bir tek konu altında toplamaya çalıştım.
    saygılarımla...

18. efdal

efdal Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    295
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail MERMER
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio 1.4 hb Fancy (DİZEL)
    Eline sağlık ismail bey.

19. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR