10 Kasım LPG KABLO

aşırı yakıt tüketimi

'Kia'dan Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda erdoğan yıldırım tarafından 1 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. erdoğan yıldırım

erdoğan yıldırım Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    erdoğan yıldırım
    Araç Modeli:
    cerato
    aynen. beynim yandı. ben de anlamadım.

2. ocean72

ocean72 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    28
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burçin Sevim
    Araç Modeli:
    Cerato 1.6 CRDI Diesel Otomatik Concept Plus
    Yorumumuza kalben katılıyorum.
    Aynen ben de benzinli, giriş seviye donanımlı sıfır km bir passat alacaktım.
    Ekonomik olur, 5 Yıl garantisi var diye cerato aldım. 5 Yıl arkama bakmam diyerek...
    Fabrikada Peugeot 301 var. 7,4 LT üzerini görmedim tüketimde... Manuel araç.

3. Barlaskaya

Barlaskaya Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Barlas kaya
    Araç Modeli:
    Kia cerato 1.6 crdi dct concept plus
    2. seçenek benim durumum için daha uygun.

10 lt ve üzeri tüketim değeri sabah 3 kmlikşehir içi yol için geçerli. kontağı kapattıgımda yol bilgisayarının kontak açma-kapama arası gösterdiği değer 10 lt ve üzeri oluyor mutlaka. ve ortalama yakıt tüketimini alırken de bilgisayar kontak açma kapama arasında ortaya çıkan bu yüksek değerleri hesaba katıyor.

aslında aldığım yakıt ve yaptığım km yi hesapladıgımda getçekyakıt tüketimi bu 10 ltlerin çok daha altında çıkıyor.

sonuç olarak yakıt tüketimi hesaplamada yol bilgisayarı bence biraz mantık hatası yapıyor. en azından kısa şehir içi mesafelerde.

4. mtb_rider

mtb_rider Sürücü

Alınan Beğeniler:
    19
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa Özer
    Araç Modeli:
    Cee'd Concept Plus 136
    Evet otomatik

5. emreatan

emreatan Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    emre
    Araç Modeli:
    cerato
    Merhaba bende 2016 benzinli cerato aldım 10_ 11 litre arası sarfiyatı 950 km de zamanla düşer diye umuyorum ama sunuda belirtmek isterim ki arabadan memnunum

6. erdoğan yıldırım

erdoğan yıldırım Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    5
    Gerçek Ad-Soyad:
    erdoğan yıldırım
    Araç Modeli:
    cerato
    hiç düşmeyecek göreceksin. bana da düşer dediler. artarak devam ediyor. 6 aydır kullanıyorum. önce 9 yaktı, sonra 11 , sonra 12,5 litre. bugün 13 litreyle gezdim çarşıda.

7. ocean72

ocean72 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    28
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burçin Sevim
    Araç Modeli:
    Çok yüksek değerler değil mi bunlar arkadaşlar?
    Tecrübeliler yorum yaparsa iyi olur.
    Daha önce 1600 cc diesel otomatik kullanmadım.
    İlk kez kullanıyorum ve değerler yüksek geliyor bana...
    Az önce yine Peugeot 301 diesel Manuel ile 3 km gittim 3 km geldim. 6.4 gösteriyor ekranda. Kısa yolsa, alın kısa yol...

Bastım gaza, kaça çıkacak anlık tüketim değeri diyerek, en fazla 11 i gördüm. O da gazı köklediğimde.Normal giderken izledim ekranı, düz yolda 3,5 - 4,5 arası gidip geldi değerleri..

8. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    ,
    sizin aracınızda bi anormallik var 13 litre 1.6 aracın yakması çok anormal, kullanış sitiliniz aşırı sert yada araçda bi sorun var benim şahsi görüşüm

9. Emre Akçay

Emre Akçay Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    356
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akçay
    Araç Modeli:
    '13 Kia Pro_Cee'd GT
    Ne derseniz diyin, Kia dizel otomatikte fazla yakıyor. Ben Rio aldım 9 ayda sattım. Şehiriçi 8 litreden aşağı inmedi. Cerato 9-10 litre yakıyor deniyor. C-Elysee var babamda uzun yolda 3.8 yakıyor. Şehiriçi soğuk hava dur kalk trafik de 6.5 litreyi geçmedi.

10. Ali34CaN

Ali34CaN Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    327
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ali Can
    Araç Modeli:
    Old Sportage 2015
    c-elyseler mukemmel araçlar ya, ülkemizdeki yakıt fiyatlarından sinir küpü olduk malum, sırf tüketimi için almayı düşünüyorum gercekden

11. bayteriner

bayteriner Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    167
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Akkaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Sizin arabada ya da sizin kullanış stilinizde bir gariplik olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 20 gündür Ankarada'yım. Hava çok soğuktu. Her gün sabah hastaneye gitmek üzere trafiğe çıktım sizin değerlerinizi ikiye katlarsam yakalıyorum. 5,9-6,5 lt/100 km yakıtım var. Arabanız dpf temizliği yapmış olmasın? Uzun yollarda aşırı sürat yaparsam 5 lt yi buluyor. Genellikle 4 lt civarında yakıtım var. Otomatik araç biraz daha fazla yakar diye düşünüyorum da sizin değerlendirmenize göre anormal tüketim. Güvenli ve zevkli yolculuk dilerim.

12. winger

winger Sürücü

Alınan Beğeniler:
    68
    Gerçek Ad-Soyad:
    A. Engin
    Araç Modeli:
    Eski Kia'cı.
    bu de
    bu değerleri yol bilgisayarına göremi söylüyorsunuz gerçek test değerlerimi

13. ocean72

ocean72 Sürücü

Alınan Beğeniler:
    28
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burçin Sevim
    Araç Modeli:
    Benimkiler yol bilgisayarından...
    Şu anki ortalamam 8.2 LT.
    Havalar biraz ısındı ve hafta sonu 15 km gidiş 15 km dönüşlük bir yolculuk yaptım. 6.2 LT idi ortalaması.
    O genel ortalamayı düşürdü biraz.
    8 Km gidiş 8 Km dönüşte ortalamam 9,3- 10 LT civarı yine...
    Araç otomatik vites malum. Kullanımda çok fazla bir dahlim yok diye düşünüyorum. Öyle roketleme vs de yapmıyorum hiç. Ani hızlanmalarım da yok gibi düşünülebilir... Bolca yokmuşum var Beylikdüzü'nde sadece. ama çıkışın dönüşü de serbest iniş tabi... :)

14. emreatan

emreatan Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    emre
    Araç Modeli:
    cerato
    Merhaba geç oldu ama neyse
    Benim aracım benzinli model ve 10.3 ile 10 arası geziyor 1150 km oldu düşer diye umuyorum

15. certo

certo Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    murat turan
    Araç Modeli:
    2016 cerato
    öncelikle yeni aracınızı en az 1500 km eco modda kullanın..daha sonra 500km kadar sport modda 3000 deviri geçmeyecek kadar gaza basarak kullanın...daha sonra 1 hafta her gün, aracı otoban süratlerinde 3000-5000arası devirlerde 2 şer dakka kullanın...aracınız büyük ölçüde açılmış olur..bu hali ile, durkalk trafikli şehir içi ort. max 7 litre olmalı hatta sakin ortamlarda 6.5 dahi mümkün...

eğer, tüketim değerleri bu değerlerden ort. %50 yada daha fazla ise(en az 9 lt yada 12 lt ye kadar) yada tüketiminiz bir anda bu seviyede arttı ise, yakıtınızda sorun var...bu durumda, aracın yakıtını bitirip, sağlam bir yerden yakıt alın..daha sonra, en az 70 km hızla arada 5-6 kere gaza oturarak viteslerin 4000-5000 devirlerde değişmesini sağlayıp, en az 20-25 dk lık bir sürüş yapmanız lazım...araç, kendini temizleyecek ve tüketim normale düşecektir...hala devam ediyorsa zaten araç servislik oldu demektir.

ayrıca: aracın eco ve normal modlarında, bir hıza oturulduğunda, devir 1500 ve daha altı olabilir..bu durumlarda ara hızlanma yapma isteği, aşırı tüketim yaptırır...bu modlarda çok sakin hızlanılmalıdır...eğer böyle bir trafik ortamı yoksa, gaza kontrollü basmak şartı ile(bu şekilde vitesler max 2800 devirde değişir, araç kendini 2000 devirlerde tutmaya çalışır ve seri hareketlerde daha avantajlı olur) sport modda kullanın, eco da seri gitmenizle aynı yakacaktır...çünki aracın spor modu aslında dinamik mod denebilir...asıl spor mod vitesi ele aldığınıdaki halidir pratikte...

2500km lik tecrübeler şimdilik bunlar :)

16. silverhawk07

silverhawk07 Servis-Satış Yetkilisi Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1.106
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mustafa
    Araç Modeli:
    RIO 1.5 CRDI 2009 COMF.
    aracın yol bilgisayarı verileni. arıza tespit cihazı ile karşılaştırmak gerekir.. 11 lt üstü veriler dizel 1.6 hacimli bir motor için yüksek.
    1- araç kaynaklı bir problem olabilir.( Yazılım, yakıt sistemi vs.)
    2- yakıt kaynaklı bir problem olabilir ( yakıtın yanmaya karşı direnci düşüktür. yani kalitesiz yakıt durumu)
    3- kullanıcı kaynaklı bir problem olabilir.. ben uzun yolda aracımı sakin kullanım ile 4lt. civarına düşürebiliyorum.( cihaz ile kontrol ediyorum. - kullanıcı etkisini belirtmek için açıklama gereği hissettim.) ( yakıt sarfiyatı yapmak için gereğinden fazla devir siz kullanma sonucu dpfde tıkanma,çiğ yakıt yakma problemi olabilir)
    4- psikolojik etki. ( aracın beklentilerinizi karşılayamaması. satın alma sonrası pişmanlık )
    rodaj aşamasını geçeceği için ilk bakım sonrası aracın verileri kesinleşir. kişisel görüşüm. dpf aksamı aracın yakıt sarfiyatını arttırıyor.
    sayfamızda.yeni cerato kullanıcılarının. . detaylı anlatıma,yoruma girmeden. sadece ortalama yakıt verilerini bir konu başlığında paylaşması ile . sağlıklı bir veri elde edebiliriz. (dizel).
    bizim bölgemizde ticari araç olarak epey cerato kullanılmaya başlandı. gözden kaçırmış olabilirim ama. işim gereği bakım malzemelerini veriyorum. hiç yakıt sarfiyatı fazla gibi bir not görmedim.

ReNe bunu beğendi.
  17. kocakis

kocakis Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail Koçak
    Araç Modeli:
    2016
    Aracınız hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın. Ben de 2016 Ekim ayında yeni kasa ceed concept plus otomatik diesel araç aldım bu süreçte hep depoyu full yaparak yakıt tüketimini ölçtüm. Şehir içi 6-6.5 lt yaktı (5,8 lt ye düştüğü de oldu). Bir kez şehirler arası seyahatim oldu onda da hızdan dolayı sanırım 7-7.5 lt arası yakıt tüketimi gördüm.

18. RMZNLSN

RMZNLSN Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    8
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ramazan ALAŞAN
    Araç Modeli:
    2014 Rio 1.25 CVVT Fancy
    Merhaba.
    Aracım rio 2014 model 1.25 CVVT

92.5 km yol yaptım şehir içi
    57 tl yakmış
    0.62 tl km de yapıyor

Normal mi acaba.

Ortalama 7.5 - 8 lt gözüküyor.

19. Ertugrul Gazi

Ertugrul Gazi Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ertugrul basar
    Araç Modeli:
    Kia cerato 2016
    Ocak ayi itibariyla kullanmaktayim kia cerato consept plus dizel 3000 km oldu sehir icinde kullandim uzun yol yapmadim ortalam tiketimim 6.5-7 litre bence gayet tatminkar...

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Forum kuralları gereği kendinizi yeni konu açarak tanışma bölümünde tanıtır mısınız?

Bu Sayfayı Paylaş