10 Kasım LPG KABLO

2016 - sonrası ceratolar hız-devir göstergesi hakkında

'Cerato' forumunda MKopru tarafından 12 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Arkadaşlar merhaba. Dikkatimi uzun zamandır çeken bir durumdan bahsetmek istiyorum. Navigasyon cihazlarıyla da yaptığım testlere göre, bizim araçların göstergeleri 17” jantlara göre ayarlanmış. Yani siz 90 la gittiğinizi düşündüğünüzde aslında 86,5-87 ile gidiyorsunuz. ( göstergelerin standart 5km/h fazla gösterdiğini de hesaba katarsanız, 81-82 gibi bir hızla gidiyorsunuz. )
    İsterseniz sizde bir test edin. Hızınızı gösteren bir navigasyon uygulamasıyla test yapın. Gördüğünüz değer olması gerekenden 7,5-8,5 km daha altını gösterecek. Standartı 5 km düşük göstermesi olmalı. Bu durum , aracınızın olması gerekenden fazla km yapması anlamına da geliyor. 1000 km de 30 km kadar fazla gitmiş olarak gösteriyor muhtemelen göstergeler. Bunu farkeden oldumu aranızda. Deneyen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Yazlıklara 17” jant - lastik almayı düşünüyorum.

İyi forumlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tarkaner bunu beğendi.
  2. tarkaner

tarkaner Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    TARKAN ERGEN
    Araç Modeli:
    Cerato 2017 1.6 Crdi AT
    Deneyip bilgi vereceğim, bende 17" e geçecektim zaten, böyle ise şart oldu.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Antiqist

Antiqist Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    12
    Gerçek Ad-Soyad:
    Mehmet Durak
    Araç Modeli:
    Kia Cerato 1.6 crdi concept plus
    Merhaba.Yaziniz dikkatimi cekmisti bugün 2016 Consept plus crdi dct aracimda yandex navigasyon ile deneyip karşilaştirdigimda aradaki farkin tam 5 km oldugunu gördüm.Sizin hız göstergenizde veya navigasyonda bir hata olabilir belki diye bilgilendirmek istedim.

4. tarkaner

tarkaner Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    TARKAN ERGEN
    Araç Modeli:
    Cerato 2017 1.6 Crdi AT
    2017 1.6 D 7 DCT aracımla bugün denedim. 7 km fark çıktı. Lastiklerim 205 x 55 x 16

17" E geçmek şart oldu.

5. Ozan01

Ozan01 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cerato 2017
    Araç Modeli:
    Cerato comfort 2017
    Allahalla böyle saçmalıkmı olur.o zaman nie bu araçların üzerinde 16 jant ve lastik var.şimdi komple jant lastikmi alacaz.bu nasıl iş.

6. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Bir çok seferdir deneme yapıyorum. Bizim depolar, 55 lt olarak görünüyor . Ortalama 5 lt yakan arabanın menzili full depoyken, 850 km civarı gösteriyor hep. Evvelki gün özellikle mazotu dibine kadar harcadım. Kalan menzil 15 km gösteriyordu yakıt aldığımda. Ve kırmızı ışık yanık halde 55-60 km civarı gittim. Sonuçta depo 45 lt mazot aldı.Araçların şamandıra ya da yazılımında da problem var. Bugün servise gittim, yazılımı baştan yükleyelim bir daha bakalım dediler. Belkide sadece benimkinde var sıkıntı. 1 depo ile 1100 km civarı yol yapmam gerekirken yol bilgisayarında her seferinde 850 km civarı görmek sinir bozucu gerçekten.

7. MKopru

MKopru Sürücü

Alınan Beğeniler:
    53
    Tekrar inceledim depolar, 50 lt imiş. 3-4 lt de saklıyormuş araçlar. Bu konuda Problem yok gibi görünüyor.

8. tarkaner

tarkaner Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    TARKAN ERGEN
    Araç Modeli:
    Cerato 2017 1.6 Crdi AT
    Ben de 3 depo yakıt aldım, hep kırmızı ışık yandıktan sonra. 45 litre aldı hepsinde yaklaşık olarak. Ortalama 750 km yol yapıyorum 45 lt ile. Karışık ve sert kullanım.

9. Erhan35

Erhan35 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    6
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ulusan
    Araç Modeli:
    Kia cerato concept plus 2017
    Bende de 2017 cerato var, ve sanırım herkeste oldugu gibi fabrika çıkışı jantlar olan 16" jantlarim.
    Gösterge sıkıntısından bağımsız olarak aklıma bir şey takıldı sizin söylediklerinizden. Jantlar 16" yada 17" olsada lastiğin toplam çapı ayni kalmıyor mu? Sizin o 1" lik fark lastik yanaklarindan yiyor. Bu sayede aracın yol tutuşu artiyor ancak konfor düşüyor.
    Eger dediğiniz sıkıntılar varsa göstergenizdeki sıkıntıdandir diye düşünüyorum.
    Herkese hayırlı ve kazasız sürüşler.

BuNickTamYirmiHarfli bunu beğendi.
  10. BuNickTamYirmiHarfli

BuNickTamYirmiHarfli Sürücü

Alınan Beğeniler:
    54
    Gerçek Ad-Soyad:
    Selim Kurt
    Araç Modeli:
    2014 Rio Fancy HB 1.4 CRDI
    Aynı şekilde düşünüyorum, ayriyeten de yakıtı arttıracaktır.

11. tarkaner

tarkaner Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    10
    Gerçek Ad-Soyad:
    TARKAN ERGEN
    Araç Modeli:
    Cerato 2017 1.6 Crdi AT
    205 x 55 x 16 dan 225 x 45 x 17 a geçince % 0,4 büyüyor çap. 2-3 km yapmaz ama gösterge de 7 km fark olması garip. 4-5 km si GPS ile analog gösterge farkından ama 2-3 km oynamaması lazım.

Yakıtı arttırır. Ama yol tutuşu daha önemli benim için.

12. buraktokatli20

buraktokatli20 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    Burak Tokatlı
    Araç Modeli:
    Accent era 2012 mode
    Öncelikle herkese merhaba. Hyundaiclubtr den yani kardes sayfadan geliyorum. Bir bakayim derken bu konuya denk geldim. Üye oldum cevap verebilmek için.

Araclarin gostergelerinde 5 ile 7 km sapma gözükür. Bunu sadece gps üzerinden degil yollardaki hız ölcen tabelalardanda görebilirsiniz. Benim accent eram da 7 km lik bir sapma var. 120 ile girdigim tabela hızımı 113 olarak okuyor.

Şimdi gelelim asıl soruyo. Bu deger benim orjinal yani 185 65 14 lastiklerimle oluyor. Aracta suan 205 45 16 var.

Burdaki 45 degeri yanak boyunu gosteriyor desekte tek kriter bu degil. 185 45 16 bir lastigin yanagiyla 205 45 16 lastigin yanagi ayni degil.

Ordaki 45 sayısı lastik tabanına oranını gosteriyor. Yani benim aracimdaki lastik yanagı tabanin yüzde 45 i kadar büyüklükte. 205 in yüzde 45 kadar uzunluga sahip. Bu yüzden lastik tabanı genisletip mesela 215 yapsak lastik yanagını 45 tutsak lastik yanagında yine ufakda olsa büyüme gozlenecektir.

Diger bir konu lastik ebatiyla hiz gostergesindeki olay nedir. Benim aracimda en fazla 16 inc jant kullanilmasi oneriliyor. Kapidaki lastik basinclarinin oldugu yerde acikca belli. 16 inc ustune lastik hava basinc tablosu yok.

16 incler ile hız sapmam suanda 2 km ye düştü. Yanagi 45 degilde 50 yapsam buyuk ihtimalle tam gostercek yada 1 km sapma olacaktir.

Bu bir ariza degil tedbirdir. Aracina jant takacak olan musterilerin sorunlarka karşılasmamasi icindir ayni zamanta radar gibi hiz tespiti yapan cihazlarda 120 ile sabit giderken anlik olarak yapilan dalginliklarda 1 km ile ceza yememeniz icinde dusunulmus bir seydir. Aracinizda sorun yoktur.

Son konumuzda araciniz dizelse kirmizi işik yanmadan depoyu doldurmaniz ve 2 yilda bir kirmizi isik yandiginda deponuzi temizletmeniz. Gurbetcilerden ogrendigim bi gercek var malesef Türkiyedeki yakıt kalitesi berbat. Araclar turkiyeye kadar 7 hatta 8 litre yakarken turkiyeye girince 10 11 litre oluyor diyorlar. Yakit kalitesi kötü tortu birikiyor depoda dibini çektirmek iyi olmayabiliyor.

Bazı araclardada yakit pompasi sogutmasi yakit ile oluyor. Yakit pompasi yakitin icinde duruyor yakit belli bir seviyenin altindayken sogutma islemi yapilamiyor buda yakit pompasinin 10-15 yillik omrunu 5-7 yila dusuruyor

u_d_cicek ve Serdar bunu beğendi.
  13. Serdar

Serdar Yönetici Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    876
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serdar
    Araç Modeli:
    c220 cdi
    analog göstergeler %5 eksik gösterir, km saatleri gerçek km ne ise onu yazar. ilave olarak telefonların gps'leri ile ölçülen hızlar kesinlikle doğru değildir, bunlarda da hata payı oldukça yüksektir.

tt_boy, u_d_cicek ve Erhan35 bunu beğendi.
  14. muyahinu1453

muyahinu1453 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    FIRAT SARIGÖL
    Araç Modeli:
    KİA CERATO 2017 CONCEPT TECHNO
    benim aracımda da durum böyle. depoyu dibine kadar kullandım bende 20km kala aldım ve 43 küsur litre de doldu depo.

15. aquarius173

aquarius173 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akbaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Arkadaşlar araç ve telefon navigasyonlarındaki hız değerlerine sakın güvenmeyin keza bu yüzden 2 kez seyyar radar cezası yedim. Ben de sürekli navigasyondaki hıza göre ayarlama yapıyordum ortalama 5km az gösteriyordu. Uzunca bir müddet diğer aracımda da hep böyle kullandım ama bu şekilde de hiç radara denk gelmedim. Ne zaman ki radar çevirmesinde durdurulup ceza yedim o zaman anladım aracımın hız göstergesi doğru değeri veriyor. 123km/s ile ceza yedim yani 2km/s fazla için. Hız sabitlemeyi 122 ye ayarlamıştım polis radarının okuduğu hız da 123km idi. Navigayonda ise 118km gösteriyordu. Yoldaki sabit göstergeli hız ölçerlerde ibreden daha düşük gösteriyordu hızımı ama polis radarında farklı oluyor araçta görülen ne ise orda da o çıkıyor. O yüzden artık araçtan başka bir yere bakmıyorum çünkü sütten ağzımız yandı. Üstelik 2 kez oldu ve ikisinde de aracımla polis radarının değeri aynıydı. Riskli yollarda 117-118 i geçmiyorum. Aracım 2016 concept plus

tt_boy bunu beğendi.
  16. ggunes

ggunes Sürücü

Alınan Beğeniler:
    94
    Gerçek Ad-Soyad:
    GGUNES
    Araç Modeli:
    Duster
    GPSle hız ölcümü demek= akilli telefon uygulamasiyla olcum yapmak degildir.

Akilli telefonlara bu kadar anlam yuklemeyin ya;)

17. aquarius173

aquarius173 Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    11
    Gerçek Ad-Soyad:
    Emre Akbaş
    Araç Modeli:
    Cerato
    Akıllı telefonlar hız bilgisini baz istasyonuna olan mesafeleriyle hesaplayarak vermiyor. Sonuçta onlar da gps sayesinde ölçüm yapıyor. Ben beni kaptanıyım, telefonum ile gemideki gps’i karşılaştırdığımda değer ikisinde de aynı görülüyor. Şebeke olmadan da tel. gps’i çalışır.
    Fakat yol radarlarının sistemi farklıdır gps ile alakası yok o yüzden farklılıklar olabiliyor.

MKopru bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş