10 Kasım LPG KABLO

2013-2015 Sportage yakıt tüketimi (otomatik)

'Sportage' forumunda Serkan61 tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    maşallah...

zobar bunu beğendi.
  2. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Maşallah.

zobar bunu beğendi.
  3. Mahir

Mahir Moderator Moderator

Alınan Beğeniler:
    3.737
    Gerçek Ad-Soyad:
    mahir
    Araç Modeli:
    .
    Masaallah

zobar bunu beğendi.
  4. Muhtar

Muhtar Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat Köse
    Araç Modeli:
    sportage comfort otomatik
    Merhabalar.
    1.6 comfort otomatik sportage aracı alalı 2 hafta kadar oldu. Sakin bir sürüş ile Ankara şehir içi trafiğinde (8.00-17.00 mesai gidiş geliş, market v.s.) ortalama tüketim 8.5 - 9 litrelerde gösteriyor. 3/4 depo ile 400 km yol yapmış (benzin göstergesi tam çeyrek depo çizgisinin üzerinde) . Benzini litresi 4.30'dan aldım. 3/4 depo 43.5 litre eder, 4.30x43=187 TL ile 400 km yani kilometrede 46 kuruş yakmış.
    Kış olması sebebiyle klima kullanımı yok. Oturduğum yerde yokuş-rampa az, trafik ışığı az. Araç yokuşlarda yakmaya meyilli.
    Eski Lagunam (2.0 manuel) benzinde ortalama 10 litre yakardı ona göre (rodajdaki haliyle ve otomatik olmasına rağmen) daha tasarruflu.
    Ben bu aracı skoda octavia dizel veya vw jetta dizel almak üzereyken ani bir kararla aldım ve pişman değilim. Almadığım söz konusu araçlar bir ışıkta yanıma rast gelince sportage farkı ortaya çıkıyor.
    Garanti meselelerini netleştirince uygun bir lpg kit ile yola devam. Az km yapanların lpg ile uğraşmasına bile gerek yok gibi görünüyor. Ama aracı benim gibi birinci ve tek arabası olarak günlük kullananların eninde sonunda lpg taktıracağı da kesin.

5. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Hayırlı olsun.
    Bence yakis degeri guzel. Bunu manuelle yakaliyorlar. Tabi yol durumu da önemli. Lpg degilde lpdi sistem daha uygun olacaktir tabi biraz maliyetli. Garanti icin bekliyorsaniz 5 sene mi bekleyecek siniz. Yoksa 2 sene mi?

6. Muhtar

Muhtar Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Serhat Köse
    Araç Modeli:
    sportage comfort otomatik
    Teşekkür ederim İsmail Bey.
    Opal LPG için Landi Renzo diyor, yağlamalı versiyon, garantiyi bozmuyormuş sözde. Ama işin aslı 400 tl verip lpg montajcısının garantisini uzatmaktan ibaret. Tek avantajı arıza durumunda servis ve LPG firması arasında kalmamak. Onunda garanti sözleşmesi bir sürü laf oyunu içeriyor. Pek güven vermedi açıkçası. Aşağı yukarı 3.500 TL civarı bir maliyeti var.
    Kafamda Vialle sıvı sistem vardı ama BRC Ldi'ye daha sıcak bakmaya başladım sadece Kia Spo. ve Hyundai ix35 montajı yapabiliyor olmaları bizim için avantaj olmuş.
    Motordan yana bir sıkıntı olacağını sanmıyorum ama ben asıl şanzumandan korkuyorum, daha önce kullanmadım ve şehir efsaneleri işlemiş kafamıza. Lpg takıldığında motor harici parçalar için 5 yıl 150.000 km garantisinin devam ettiğine dair yazılı bir açıklama alabilirsem, 5.000 km.de sıvı Lpg'lerden birini taktırırım. Zaten motorda üretimden kaynaklanan bir şey varsa bu sürede gösterir kendini diye düşünüyorum. Diğer yandan BRC'de motor kaskosu denen sigortada 3 yıl onarımları karşılıyormuş. Onuda bir araştırmak gerek.
    Açıkçası Kia kullananların Lpg konusunda neden bu kadar çekimser davrandığını anlamadım. Alman-severler :) tsi motorlara kaç yıldır sıvı lpg' yi hunharca takıyorlar. Sorun elbette vardır ama hesap açık. Cruze ve astra gibi sübaplarının lpg'de sorunlu olduğunun bilindiği araçlarda bile kitabına uygun bakımla 100.000 km sorun yaşanmamış. Keza Mazdacılarda da öyle. 70.000 kullansam sübap istese max. 2000 TL'ye onarılır.
    Aslında bunca kargaşanın tek nedeni Kia servisinin sıvı lpg desteği sunmaması bence. Sunsaydı eğer direk alırken karttan çektirirdim taksitle. Piyasadan 300-500 fazla vermeye razı zaten millet ama yinede hizmeti sunmuyorlar. Bana 5 yıl öncesinin teknolojisini yağlamalı garantili yeni teknoloji fiyatında satıyor. Kendileri takarken düşünmüyorlarmı acaba aracın orjinali bozduğumuza değiyormu yaptığımız bu iş diye?

7. c a g a t a y

c a g a t a y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cagatay
    Araç Modeli:
    Sportage
    Arkadaşlar yok mu 2014 yada 2015 Sportage Concept Plus (otomatik) aracina Landirenzo LPG taktiran?

8. ankleon

ankleon Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    208
    Gerçek Ad-Soyad:
    mesut
    Araç Modeli:
    sportage
    otomatik değil de düz vitese taktırdım ben

9. c a g a t a y

c a g a t a y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    Cagatay
    Araç Modeli:
    Sportage
    Ankleon hocam
    Ne zaman taktırdınız? Nasıl durumlar? Memnun muyuz?

10. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Güncel

11. ilkbur

ilkbur Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    İlker Fahlioğulları
    Araç Modeli:
    2015 sportage comfort 1.6L gdı 2wd A/T
    1 haftalık otomatik spo daki gözlemim, şehir içi yoğun dur kalklarda 11.9/12.0 ltr dir. Kaldı ki aracın ilk 7500 km sine kadar % 0.8 daha fazla yakıt tüketimi olduğunu düşünürsek bence makul. Bu rakam, Antakya trafiğinde gözlemlendi. Bu trafiği bilen bilir, Hindistan'dan pek bir farkı yoktur.

12. aliof

aliof Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    2
    benim otomatik sportage yakıt tüketimim aracıma lpg taktırmadım yılda 10bin km yol yaptığım için taktırmayı düşünmedim ve taktıranların sağlıklı olmadığını duyum alıyorum.. şehir içi 9.5 yakıt harcıyorum, şehir dışı 7.5lt ister inanın ister inanmayın, sakin kullanımda ışıklara yaklaşınca gaz kesiyorsunuz araç yolda akıyo fazla gaza basmassanız 7,5lt kadar düşürdüm bu aracı..

13. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    öncelikle hayırlı olsun. lpdi sistemin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. bunlarla ilgili daha şikayet duymadım ama lpg için şikayetler tabiki var ama memnun olanlar da var.
    yakış tüketiminiz manuel viteslilerle aynı. muhteşem diyebilirim. biz size niye inanmayalım ki öyle cümle kurmuşssunuz. koyarsınız buraya ortalama hızınız ve ortalama tüketim değerlerine ait resim o zaman kimse birşey diyemez.
    hayırlı olsun

14. ilkbur

ilkbur Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Gerçek Ad-Soyad:
    İlker Fahlioğulları
    Araç Modeli:
    2015 sportage comfort 1.6L gdı 2wd A/T
    bence tüketiminiz bir harika, ben araca bindiğimden beri 11.9 un altını göremedim. ayda 1000 km bile yapamayan biri olarak bu tüketime ulaşsam lpg ye bulaşmam. tabiiki bu benim fikrim ancak tüketiminiz harika inşallah bizede nasip olur. şu anda yakıt ibresinin cm cm hareket ettiğini fark ediyorum:)

15. pointer31

pointer31 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gerçek Ad-Soyad:
    ÖZSOY
    Araç Modeli:
    2014 Sportage COnsept Plus AT
    Arkadaşlar merhaba.Bende aracımı Aralık 2014 te aldım ve alırken servisteki usta araca kesinlikle lpg taktırmamamı ve 10000 km de lpg takılı araca motor yaptığını söyledi.

16. luganis

luganis Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hasan
    Araç Modeli:
    Peugeot 307
    Yakıt işi beklediğimden kötü çıktı. Araç 2500 km oldu.
    Tamamen sehir ıcı ortalama hız 25 km.
    320 km yol yaptım 230 lira benzin aldım.
    Kilometresi 71 kuruşa geldi.
    Kullandıkça düşer diye kendimi avutmaya devam edeyim mi?
    Arac 2015 premium otomatik

17. ism@il

ism@il SUPER MODERATOR

Alınan Beğeniler:
    4.793
    Gerçek Ad-Soyad:
    ism@il
    Araç Modeli:
    Sportage 2012 gsl plus
    Muhakkak teknik verilere bakarak almışssınızdır sponuzu.
    Teknik verisi 11.4 lt şehir içi. Hani desek buna siz yaklassanız 12-12.5 lt yapıyor.

Tabi bu değer normal kullanımla olacak birşey.
    Rodaj, yeni araç, tanıma, devirli kullanım, hava ve yol koşulları gibi etkenler sayesinde siz 15 lt yakıyorsunuz. bence normal, siz nu değeri zamanla 13 lt ye düşürürsünüz. Ama daha da aşağı beklemeyin. Bu yorumumu tamamen teknik veriye göre yaptım. Otomatik spo kullananlar daha net cvp verecektir. Konuyu okuduysanız kullanıcıların yakıt tüketim değerleri var.
    Saygılarımla.

luganis bunu beğendi.
  18. cer.fire

cer.fire Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    41
    Gerçek Ad-Soyad:
    ömer oktar
    Araç Modeli:
    kia ceed sw crdi (2005 kia cerato crdi)
    ortalama hızınızdan anlaşıldığı kadarıyla yoğun bir trafikte kullanıyorsunuz aracınızı. ilerde belli bir miktar düşer ancak
    yoğun trafik ve kısa mesafe kullanıyorsanız , motor ısınana kadar çok yakar.
    bende otomatik dizel ceed sw var , normalde benimde ortalama hızın 25-30 km/sa civarı ama ben toplamda 70 km günde araç kullandığımdan ortalamam 7 lt civarı
    bu aslında dizel bir araç için çok sayılabilir ama otomatik olunca yakış artıyor.
    kilometre artıkça ve güzergah değiştikçe yakışınızda düşer.

luganis bunu beğendi.
  19. luganis

luganis Acemi Sürücü

Alınan Beğeniler:
    3
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hasan
    Araç Modeli:
    Peugeot 307
    Gerçeği bilmek ile yaşamak arasındaki farkın tokadı bu olsa gerek. Şunu da biliyorum ki; 2 ay öncesine dönsem gene bu aracı alırdım. Bu da sportage aşkı olsa gerek.

20. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Kazasız belasız kullanın sponuzu.Kesinlikle haklısınız.

Bu Sayfayı Paylaş