10 Kasım LPG KABLO

2013 1.4 CRDI Kia Rio Turbo Sesi Hk.

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Terapist tarafından 9 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    2013 Kia Rio Sporty 1.4 CRDI
    Arkadaşlar merhaba ;

Uzun bir zaman sonra tekrar forumu takibe başladım :) . Yakın bir zaman da bizim araçların kronik hastalığı olan partikül filtresi (dpf) tıkanması sonucu aracımda benim için büyük sayılabilecek sorunlar yaşadım . Ama neyse ki dpf temizlendi arabanın tüm yağ ve filtreleri değişti . O konudan bir sorunum kalmadı . Yalnız şöyle birşey farkettim aracım 2000-3000 arası devirler de turbodan bir hırıltı sesi geliyor . Eskiye göre bakımdan sonra sesin arttığı kanaatindeyim . Yani daha yüksek bi hırıltı geliyor . Ama 3000 deviri geçtiği an da rahatlıyor . Herhangi bir üfleme,ıslık sesi yok , devir yükselirken kesilme yok , 3000 devirin üstüne çıkmama gibi birşey yok . Ama bu hırıltının sebebi ne olabilir ? Şöyle bir bilgi vereyim dpf ‘ nin tıkanıklığı yüzünden ustanın söylediğine göre turbo yağ emmiş demişti . Zaten bu dpf yüzünden başıma gelmeyen kalmadı . Ama neyse ki şuan sorun yok .

Bu hırıltı konusunda bilgi ve tavsiyesi olan arkadaşların desteklerini bekliyorum :) .

2. fatboy

fatboy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    76
    Gerçek Ad-Soyad:
    Çağatay
    Araç Modeli:
    2005 KIA SORENTO EX PREMIUM OV
    Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. EGR borusunu kontrol ettirin, oradaki bir yırtık bu sesi yapıyor olabilir. Tecrübeyle sabit olup aynı devir aralığında aynı sesi alıyorum. Bendeki sesin kaynağı EGR borusu çıktı. Metal, ince bir boru..

Terapist bunu beğendi.
  3. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    Peki o boruyu değiştirince 2000 devirde gelen sonrasında devir yükselince geçen hırıltı sesi kesildi mi ? Maliyeti nedir ?

4. fatboy

fatboy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    76
    Gerçek Ad-Soyad:
    Çağatay
    Araç Modeli:
    Henüz değiştirmedim. Sadece tespitini yaptım. Ya değiştireceğim ya da söküp kaynak yaptıracağım. Yenisi Sorento için 250-270 lira civarındaydı.

5. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    Tamamdır . Bende bir baktırayım o zaman . Dpf den ötürü başıma gelenlerden sonra valla aklım çıkıyor . Sıfır yeni bi arabayla da değiştiremeyiz . Malum tük sıfır araç fiyatları uçmuş durumda :confused: . O yüzden mecbur elimizdekine iyi bakıcaz :D

6. fatboy

fatboy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    76
    Gerçek Ad-Soyad:
    Çağatay
    Araç Modeli:
    Ben her zaman kişinin elindekine iyi bakması taraftarıyım. Hem kullanırken rahat etmek, hem satarken ah almamak için. ;)

7. Terapist

Terapist Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    253
    Gerçek Ad-Soyad:
    Oğuz Kağan Dinç
    Araç Modeli:
    :DÖyle valla . Peki bu EGR borusundan başka bir şeyden olma ihtimali var mıdır peki ? Turbo sistemi üzerinden konuşuyorum ?

8. fatboy

fatboy Sürücü

Alınan Beğeniler:
    76
    Gerçek Ad-Soyad:
    Çağatay
    Araç Modeli:
    olabilir tabii. benimki basit kontrol noktalarından biri sadece. bende turbo diye korkmuştum ama o boru çıktı :)

Bu Sayfayı Paylaş