10 Kasım LPG KABLO

2006 Cerato 1.6 LPG Tam Otomatik - Titreme silkeleme vites problemleri

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda dineryilmaz tarafından 8 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. dineryilmaz

dineryilmaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Diner Yılmaz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato
    Arkadaşlar merhaba.
    2006 Cerato 1.6 benzin lpg tam otomatik aracım var (230.000km).
    araçta bazı problemlerim var daha önce başına gelen yada kaynağını bilen var ise yardımcı olurs sevinirim.

1- uzun yol görece yüksek hızda giderken (90-120) yokuş falan gelip de araç vites düşürmesi gerektiğinde 4'den üçe geçince araçta bir silkeme yapıyor. normal 4den üçe geçişlerde değil, yığılma, yokuş yada sollama gibi yük durumundaki 4'den 3'e geçişlerde.

2- aracı ilk çalıştırdıktan sonra otomatik vitesi P'den R'ye, R'den D'ye yada P'den D'ye vites değişlikliklerinde silkeme yapıyor bazen sık bazen nadir.

3- yokuş aşağı ışıkta beklerken kaltıktan sonra silkeme yapıyor. (2'den 3' ye falan geçerken)

4- yoğun trafikte, dur kalkların çok olduğu durumlarda silkelemeler yapıyor.

5- LPG'si atiker ve bu silkemeler benzinde iken %90 azalıyor. Hatta yapmıyor bile denebilir. LPG beyninde hafif bir su kaçırma - terleme var ama bunlara sebep olur mu?

6- gaz pedalında yolu çok hissediyorum. sanki çıplak ayak ile yola ben basıyormuşum gibi her şey gaz pedalında. (z rotların yada rotillerin durumu çok iyi değil ama ölü de değil sanki)

ankara'da bir kaç otomatik ustasına götürdüm otomatik de bir sıkıntı yok dediler, sürdüler falan ama onlarda bu sorunları yapmadı. şanzuman yağına da baktılar iyi durumda dediler ama genelde otomatik şanzuman ustalarının yağ değiştirmeyi pek sevmediği gibi bir hisse kapıldım. belki de her problemi yağ değiştirip çözeceğimize indandığımız gibi bir kanıya vardılar ve bundan hoşlanmıyorlar.
    yakın zamanda komputeste falan da girdi ama ordada bişi çıkmadı.

Herkese şimdiden teşekkürler.

2. u_d_cicek

u_d_cicek Ralli Pilotu

Alınan Beğeniler:
    893
    Gerçek Ad-Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Araç Modeli:
    2011 Hyundai ix35 R Style Plus 4x4 (Dizel)
    Yaklaşık bir sene önce 200.000 de aynı aracım vardı.
    Sadece rölanti titreme problemi olduğu için bayağı bir araştırma yapmıştım.
    Bütün ustalar sübapların değişmesi gerektiğini söyledi.
    Son olarak aracı sattığım kişi "LPG enjektörleri" değişerek sorunu çözdüğünü söylemişti.
    LPG enjektörlerini bir kontrol ettirin derim.
    Kazasız sürüşler...

dineryilmaz bunu beğendi.
  3. kuzgun08

kuzgun08 Usta Sürücü

Alınan Beğeniler:
    133
    Gerçek Ad-Soyad:
    İsmail
    Araç Modeli:
    Sorento
    Lpg enjektoru hava akismetre sensoru temizleyin birde sanjiman yagi degistirin

dineryilmaz bunu beğendi.
  4. dineryilmaz

dineryilmaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Diner Yılmaz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato
    deneyeceğim bu dediklerinizi.
    birde yazmayı unutmuşum. o kadar çok sorun birikmiş ki arada kaçırdığım oluyor.

şimdi arada bazen aracın vitesi değişmiyor. yani yüksek viteste takılı kalıyor ama bir ses falan yok yani. yavaşladıktan sonra tekrar hızlanmaya kalktığımda anlıyorum vitesin yüksek bir viteste takılı kaldığını. bazen 2 ye el ile atarak bazen stop edip çalışıtırarak düzeltiyorum. sık mı derseni 2 (4000 km) ayda 5-6 kere yaptı.

5. dineryilmaz

dineryilmaz Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Gerçek Ad-Soyad:
    Diner Yılmaz
    Araç Modeli:
    Kia Cerato
    Arkadaşlar aracı bugün servise bıraktım servisten otomatik vites Alt sensörü ve üst sensörü arızalı dediler. Parçalar yurtdışından gelmeliymiş yan sanayi olarak da servis kabul etmiyormuş.

Kısaca bu otomatik vites ile ilgili alt sensör ve üst sensör olmak üzere iki adet sensör nedir bilen var mı? Parça kodu yada açıklayıcı bilgisi olan?

6. heh

heh Yönetici Yönetici

Alınan Beğeniler:
    9.420
    Gerçek Ad-Soyad:
    Hakan Y.
    Araç Modeli:
    Eski Ceratocu
    Bu sensörler şanzıman üzerinde değil mi?

Bu Sayfayı Paylaş